Október 1. – Az Idősek Világnapja
Magyarországon 2,3 millió ember időskorú, 60 év feletti. Többségük, 60% nő, akik közül sokan pár nélkül maradtak. Sokan teljesen egyedül élnek, hiszen napjaikban egyre kevésbé jellemzőek a többgenerációs családok, ahol a nagyszülők, a gyerekek és az unokák is együtt élnek.
A rendőrségi tapasztalatok azt mutatják, hogy az időskorúak a bűncselekmények elkövetése szempontjából potenciálisan veszélyeztetett csoportot képeznek. Sérelmükre jellemzően – elsősorban – személy és vagyon elleni (lopás, betöréses lopás, csalás, stb.) bűncselekményeket követnek el.
A rendőrség számára kiemelt feladat a bűncselekményekkel kapcsolatos önvédelmi képesség fokozását elősegítő előadások tartása, tájékoztatók kiadása, melynek köszönhetően az időskorú sértettek száma évről évre csökken.
Az alábbi ajánlásokkal az ORFK Bűnmegelőzési Osztálya az idősek sérelmére elkövetett leggyakoribb bűncselekményekre, valamint az áldozattá válás megelőzésének módjára kívánja felhívni a figyelmet:
– Mindenképpen gondoskodni kell az időskorú otthonának biztonságáról! Amennyiben lehetőség van arra, hogy „korszerű” riasztóberendezéssel biztosítsák a védelmet, azt feltétlenül tegyék meg. Az ajtónyitás védelmében biztonsági lánc, kémlelőnyílás, biztonsági keresztzár, valamint kedvező áron is hozzáférhető hang-, fény- és mozgásérzékelők felszerelését ajánljuk. Kertes házakban házőrző kutya tartásával nagy eséllyel megakadályozhatja az illetéktelen személyek bejutását!
– Ha otthonában nagyobb pénzösszeget tart, azt mindig tegye biztonságos, mások által nem ismert helyre! Tanácsos lemez- vagy pénzkazettát vásárolni. A pontos hely ismerete csak Önre tartozik, azt senkinek ne mondja el és ne mutassa meg!
– Ismeretlen eredetű eszközökkel házalókat, vagy egyéb trükkös indokokkal becsengető személyeket NE engedjen be otthonába!
– Amennyiben valamelyik szolgáltatótól (víz, gázművek, kábel TV, elektromos szolgáltató, stb.) keresik, kérje el a hivatalos minőségét igazoló igazolványát! Ha kétsége van, kérjen visszajelzést az adott szolgáltatótól arra vonatkozólag, hogy valóban küldtek-e munkatársat, szakembert Önhöz!
– Ha ismeretlen személy rendőrnek, illetve hivatalos személynek adja ki magát, minden esetben kérje el az arcképest igazolványát, jelvényének számát figyelje meg! Az igazolvány felmutatása kötelező!
– A pénzváltásra, vagy túlfizetésre hivatkozókat minden esetben utasítsa vissza! Nagy valószínűséggel hamis pénzzel fizetnének, vagy kizárólag a lakásba kívánnak bejutni és értékeiket akarják felkutatni, illetve eltulajdonítani.
– Ha elmegy otthonról, győződjön meg arról, hogy a nyílászárókat megfelelő módon zárta-e be! Lakása kulcsait soha ne rejtse el lakása, háza körül! A tolvajok, betörők nagyon leleményesek, még a legtitkosabb rejtekhelyeket is könnyedén felfedezik. A kerti munkák során használt eszközöket (létrát, fűrészt, stb.) mindig tegye el, ne könnyítse meg az elkövetők dolgát, mert az elöl hagyott eszközöket felhasználhatják a bejutáshoz!
– Ha ismeretlen személy – unokájának, rokonának kiadva magát – telefonon felhívja, hogy balesetet szenvedett vagy egyéb tragédia történt vele és készpénzre lenne szüksége és barátját vagy munkatársát elküldené a pénzért, mindenképpen győződjön meg az információ valódiságáról és hívja fel telefonon az unokáját vagy egyéb hozzátartozót!
– Törekedjen jó kapcsolatot ápolni szomszédaival! Kölcsönösen figyeljenek egymás otthonaira! Ha gyanús idegent lát lakásaik közelében, azonnal hívja a rendőrséget!
– Utazáskor, vásárláskor a zsebtolvajok ellen a legjobb védekezés, ha táskáját többször ellenőrzi, hogy zárva van-e, azt minden esetben tartsa maga előtt! Fontosabb iratait, értékeit zárható belső zsebekben rejtse el!
– Az ATM automatánál történő pénzkivételkor járjon el mindig nagyon körültekintően! Válasszon forgalmas helyet, amennyiben megoldható, kísérje el Önt valamelyik hozzátartozója! PIN kódját ne tartsa kártyája mellett, és csak abban az esetben üsse be, ha nem áll Ön mellett senki! Ha megkapta a készpénzt, tegye azt azonnal a táskájába!
A szépkorúak áldozattá, sértetté válásának megelőzéséhez nem elegendőek a rendőrség megelőző intézkedései, elengedhetetlen az idősekre való fokozott odafigyelés, törődés és társadalmi összefogás!
(Forrás: police.hu)