Monumentális festmény
Az idei Városnapok programsorozat egyik kuriózuma, hogy a nagyközönség is megtekintheti Z. Szalay Pál Nyíregyháza betelepítését ábrázoló monumentális festményét. A Nyíregyháza múltjának egy szeletét ábrázoló alkotás az ünnepségsorozatot követően még kb. 3 hétig látható.

A fővárosban restaurált festmény – ami a Váci Mihály Kulturális Központ 3. emeletén van kiállítva – hétfőn érkezett meg Nyíregyházára. A 9x2,7 méteres kép az Ipartestület megrendelésére készült 1930-ban és éveken át az iparos székház (ma Kölyökvár) emeleti dísztermét ékesítette. A festmény a kommunizmus évtizedeiben lekerült a mai Kölyökvár falairól és majdnem az enyészet lett a sorsa.

Újratelepítés mozzanatai

Hosszú évekig szunnyadt a Jósa András Múzeum raktárában. Az idei Városbál jótékonysági célja volt ennek a városunk számára becses műnek a felújítása.
A festményen a művész balról jobbra haladva ábrázolta a város újratelepítésének főbb mozzanatait. A mű középpontjában azt a pillanatot örökítette meg, amikor Petrikovics János, szarvasi csizmadiamester átveszi gróf Károlyi Ferenctől az adománylevelet. Tőlük jobbra a szülőhelyüket elhagyó telepesek kisebb csoportjai elevenednek meg, amint lovas szekerekre felpakolva indulnak útnak egy új, jobb élet reményében. A kép bal oldalán a kihalt település újjáépítésében fáradozó embereket láthatjuk, háttérben Nyíregyháza gótikus stílusú református templomával.
Z. Szalay Pál 1891-ben született Léván, egy nyolcgyermekes családban. Tanulmányait követően 1917-ben érkezett Nyíregyházára, és 50 éven keresztül tanított rajzot a polgári fiúiskolában, majd az 1946-ban megalakult nyíregyházi Bessenyei György Képzőművészeti Népfőiskolán művészettörténetet oktatott. Sorra megfestette Nyíregyháza egykori polgármestereit, freskókat készített a Móricz Zsigmond Színház előcsarnokában és a régi római katolikus elemi iskola dísztermében. 1973-ban Szentendrére költözött. Ekkor 40 művét Nyíregyházának ajándékozta.