Mire jó a böjt? – Most kiderült, miért és hogyan érdemes böjtölni!
Van, aki azt mondja, jót tesz az egészségnek, ha böjtölünk, mások vallási alapon közelítenek a böjthöz és Krisztus szenvedéseire emlékeznek. Egy biztos, ma már az orvosok is azt mondják, az okos böjt a hasznunkra válik. De mit is jelent az okos böjt? Máté Péter római katolikus káplánt és Szabó Tamást a Nyíregyházi Egyházmegye pasztorális helynökét kérdeztük a böjt jelentőségéről.
A nagyböjt (latinul: quadragesima, az Érdy-kódexben negyvenlőböjt) bizonyos keresztény közösségekben a húsvét előtti negyven napos előkészületi, bűnbánati időszak, a hamvazószerdától húsvétig tartó böjti idő.
Lényege a bűnbánat és a húsvétra való előkészület ideje, Krisztus kínszenvedésének emlékszaka; régebben egyúttal a keresztségre való előkészület ideje volt, s ezt a szellemet fejezi ki liturgiája is. A vallásos gyakorlat középpontjában ebben az időszakban a bűnbánat, a megtisztulás, az áldozatvállalás és a könyörgés áll, kifejezve az ember Isten iránti szeretetét. A nagyböjt lelkületének része az ima és a szegények megsegítése is.