Megtorpant az ingatlanpiac – A szakértők szerint augusztusban újra felpöröghet a kereslet
Fotó: Illusztráció

A családtámogatási konstrukciók okozta kivárás miatt az elmúlt két hónapban megtorpant a hazai ingatlanpiac. A szakértők szerint augusztusban újra felpöröghet a kereslet, sőt tovább nőhetnek az árak.

A lelassuló forgalom közvetlen hatása, hogy az ingatlanközvetítők most már nem tudják az elmúlt években megszokott, rövid határidővel értékesíteni az általuk közvetített ingatlanokat. Ennek ellenére az árak tovább emelkedtek az elmúlt fél évben. A vásárlók még mindig a 1,5, 2, 2,5 szobás lakásokat keresik, és továbbra is sokan vásárolnak hitelre. A vevők 40-50 százaléka is felvesz valamekkora kölcsönt a vásárláshoz, amelynek átlagos mértéke 10-12 millió forint között alakul. Egyelőre viszont a babaváró kölcsön és a használt lakásokra felvehető nagyobb csok-hitel hatása még nem érzékelhető. A befektetői érdeklődés továbbra is erős, körülbelül a vásárlók körülbelül negyede-harmada kiadási céllal vásárol, elsősorban felújított vagy jó állapotú lakásokat. Azért a felújítottat keresik, mert a szakemberhiány miatt a felújítások ma igen nehézkesek és drágák. A szakértők szerint az ingatlanpiac megtorpanásának hátterében elsősorban a kormány által meghirdetett családtámogatási lehetőségek miatti kivárás állhat.  Augusztustól viszont újra fellendülésre számítanak. A várakozások arra alapulnak, hogy a realizálódó támogatásoknak köszönhetően nőni fog a fizetőképes kereslet. Ez pedig feltételezhetően tovább fogja növelni az amúgy is magas ingatlanárakat.