Megemlékezés a doni katasztrófa 75. évfordulója alkalmából
A Trianoni Társaság 5 évvel ezelőtt helyezte el a doni hősök emléktábláját a megyeháza falán, azóta minden évben megemlékeznek a doni csatában elesett megyebeli hősökről.
A doni hősökről 45 évig nem volt szabad beszélni, őket fasisztáknak, árulóknak tartották, megbélyegezte őket a szocialista történetírás. A rendszerváltás után szükségét éreztük, hogy legyen Nyíregyházán is emléktáblája.
– mondta el Dalmai Árpád, a Trianoni Társaság Nyíregyházi Szervezetének elnöke.
További képekért kattintson a fotóra!
Fotók: Szarka Lajos
A 2. magyar hadsereget német követelésre, kormányközi egyezmény alapján küldték ki a keleti frontra. A németek igényeit hosszas alkudozás után sikerült leszorítani, de azon az áron, hogy a magyar csapatokat hadászatilag a németeknek rendelték alá, felfegyverzésüket tekintve pedig csak szóbeli ígéretet kaptak Berlinből. Hetvenöt éve, 1943. január 12-én indította meg támadását a szovjet Vörös Hadsereg a Don-kanyarban, melynek következtében a 207 ezer fős 2. magyar hadsereg mintegy százezer katonája vesztette életét.
Azért fontos emlékeznünk a doni ütközetre, mert ez egy nagyon nagy tragédiája a magyar nemzetnek. Egyrészt emlékeznünk kell a hőseinkre, akik ott vesztették az életüket, olyan körülmények között, amelyeket ma már talán el sem tudnánk képzelni. Hihetetlen hidegben, olyan felszereléssel és olyan háborúban, amelynek a végkimenetele már eleve kudarcra volt ítélve. Másrészt a múltunkat sem szabad elfelejtenünk és a következő generációkkal is tudatnunk kell azt, hogy mi történt ezekben az időszakokban. Azért, hogy még egyszer ne történhessen meg és azért, hogy az ottani katonák nevére méltón tudjanak emlékezni.
– mondta el Baracsi Endre, a Megyei Közgyűlés alelnöke.
A megyéből 4500-an indultak csatába, ebből 3700-an már soha nem tértek haza.
Kanócz Rita