Márton-napi vigasságok lesznek a Sóstói Múzeumfaluban
Elérkezett a lombhullásban, avarban és színekben gazdag ősz a Sóstói Múzeumfaluba is. A betakarításnak és a télre való felkészülésnek mágikus időszaka ez, Magyarország legnagyobb regionális szabadtéri néprajzi múzeuma is készül a hosszú téli időszakra. November 13-án, szombaton rendezik meg (10 és 15 óra között) a múzeumfalu idényzáró programját, a Márton-napi vigasságokat, ahol idén is a libáké lesz a főszerep. Nem véletlenül, hiszen a hagyomány úgy tartja, „aki Márton-napon libát nem eszik, egész éven át éhezik”.
Már a XIV. századi magyar krónikában is határnapként szerepel, a gazdasági év befejezésének a napja és már a középkortól nagy lakomákat rendeztek e jeles napon, mert úgy hitték, hogy akkor az új esztendőben is bőven lesz mit enni és inni. Novemberre a liba meghízott a falusi portákon, és a csendes, várakozó advent előtt szokás volt a Márton-napi vigadalom, evés-ivás. Szent Márton püspök emléknapja keresztény hagyományból eredeztethető, számos hiedelem és időjárásjósló szokás kapcsolódik hozzá. Régen azt vallották, ha ez a nap fehér lovon, vagyis hóval érkezik, a karácsony is fehér lesz, ám ha barna hátán, azaz esővel, a születés ünnepe tocsogni fog. Szent Márton és a libák kapcsolatát azon legenda alapján származtatják, miszerint püspökké akarták választani, azonban õ alázatosságában elrejtőzött a libák közé, de a libák gágogásukkal elárulták Mártont, így végül nem sikerült elkerülni, hogy megválasszák püspöknek.
Libazsíros kenyérrel és újborral várják a vendégeket
Ebből az alkalomból ismét színes programkavalkáddal készül a múzeumfalu: tíz órától kezdődik a vendégfogadás, a bejáratnál egy falat libazsíros kenyérrel és egy korty újborral várják az érdeklődőket. A napot számos zenés-táncos program színesíti: a megnyitó után az Eszterlánc Északi Óvoda Kerekerdő Tagintézmény „Így tedd rá!” csoportja ad műsort, majd a kállósemjéni portán a Kuckó Mûvésztanya mulattatja a jelenlévőket. Ezt követően a Ládafia Bábszínház szórakoztatja a kicsiket, majd a Tánctanoda fokozza a hangulatot, végül pedig a Ciráda zenekar nyújt feledhetetlen élményt a látogatók számára. Az esemény zárásaként kihirdetik a libaszépségverseny győztesét a közönség szavazatai alapján. Az egész napos kézműves foglalkozások keretében az ügyes kezű látogatók elkészíthetik saját, festett lámpásaikat, belekóstolhatnak a „libahímelésbe” is, kipróbálhatják a lúdtollas betűvetést, valamint a gyertyamártást is. A kisebb gyermekek a Mesemorzsolóban ismerkedhetnek a népmesékkel kukoricát morzsolva, a csarodai paplak cserépkályhája mellett. A sárguló levelek által színesre festett Árpád-kori faluban pedig lovas kocsizhatnak a látogatók. A népi gasztronómia kedvelői libás ételeket, valamint ínycsiklandó, kemencében sült finomságokat kóstolhatnak, melyek mellé szívmelengető italokat fogyaszthatnak. A műhelyekbe újra élet költözik, láthatják, hogyan dolgozik a kovács és a mézeskalács-készítő. A faluközpontban a helyi termelők és kézművesek minőségi portékáiból vásárolhatnak a résztvevők.
A Sóstói Múzeumfalu a Márton keresztnevű látogatókat egy külön kedvezménnyel lepi meg: ők belépőjegy vásárlása nélkül vehetnek részt a rendezvényen. A Mártonokon kívül a libával érkezők is díjmentesen nyernek bebocsáttatást az eseményre. A felnőttek 1000 Ft/fő, a gyermekek 500 Ft/fő áron válthatnak jegyet a rendezvényre. 6 év alatt és 70 év felett a belépés ingyenes.