Különleges kiállítás a Bánkiban – A magyar találékonyságnak nincs párja!

Máj 16, 2018

Bánki Donátot már megtaláltam.

– mosolyogva mutatta iskolája névadóját az egyik diák a Tudománytörténeti Kiállítás tablói között. Azt mondta főként az autókkal kapcsolatos magyar találmányok tetszettek neki.

Tizenharmadikos vagyok, autószerelő szeretnék lenni, ezeken a tablókon az autók fogtak meg és már a bogárhátút is megtaláltam.

– fogalmazott Buszlai Tibor.

 

„Nagyon sok csodával találkozhattok!”

 

1938 és 2003 között 25 millió darabot adtak el a világszerte a bogárhátúból. Bár az emberek többsége úgy tudja, Ferdinad Porsche jegyzi a jármű terveit, de néhány kattintás az interneten elegendő hozzá, hogy kiderüljön, hogy Barényi Béla az eredeti tervező. A Ford T modell azonban már összefonódott Galamb József nevével, de azt már kevesebben tudják, hogy a számítógép, a hologram és a golyóstoll mellett a színes televízió, a fénymásoló, sőt a síkképernyő is magyar származású ember találmánya. A Bánkiban erre hívták fel a diákok figyelmét, hogy a tablókat nézegetve rácsodálkozzanak a magyarok leleményességére.

Szeretnénk megmutatni a tanítványainknak, hogy merjenek nagyok lenni és ők is érhetnek el nagyon komoly eredményeket a világban, hátha megtalálják a példaképüket... Autós vonalon rácsodálkoztak már arra, hogy a bogárhátút magyar ember tervezte, nem csak a Ford T modellt Galamb János, vagy az automata váltót Bíró László, hanem sorolhatnék még számos olyan autóhoz kapcsolódó találmányt, amiről nem is tudták a gyerekek, hogy magyar emberek találták fel.

– emelte ki Bakó András, a Bánkis Diákokért Alapítvány kuratóriumi elnöke.

 

A Nobel-díjasokat is bemutatja

 

A Tudománytörténeti Vándorkiállítás összesen 330 magyar tudós munkásságát mutatja be. A fizikus Lénárd Fülöptől, a maghasadást kutató Wigner Jenő munkásságán át egészen az irodalmár Kertész Imréig megismerhető a magyar származású Nobel-díjasok munkássága is a tablók segítségével. A kiállítás ötletgazdája Pálfi György professzor. A tablók 2012 óta járják az országot, a Bánkiban június 2-ig tekinthetők meg.

 

Z. Pintye Zsolt

Előző hír
Swing, szerelem, Szulák - koncert a VMKK-ban
Következő hír
Beszélgetés egy 56-os hazafival

Kapcsolódó híreink