Közösen mentettek életet a konditeremben!
Ismét jól mûködött a sürgõsségi láncfolyamat és a defibrillátor. (Megjelent a Nyíregyházi Napló 2018. június 29-i számában.)
„Kiérkezésünkkor a félautomata defibrillátor már egyszer leadott egy sokkot, valószínûleg ritmuszavar állt a háttérben, ami miatt leállt a beteg keringése. Azonnal bekapcsolódtunk mi is az újraélesztésbe.”
Laikusok, mentésirányítók, mentõgépkocsi személyzete, az orvosi ügyelet és az esetkocsi egysége (a sürgõsségi lánc elemei), igazi összefogással mentették meg egy középkorú nõ életét Nyíregyházán, aki nemrégiben sportolás közben lett rosszul egy edzõteremben. A két elsõsegélynyújtó azonnal megkezdte az újraélesztést a mentésirányítótól telefonon keresztül kapott instrukcióknak megfelelõen, miközben nemcsak a mentõszolgálat mentõgépkocsija, hanem a Központi Orvosi Ügyelet autója is a helyszínre indult. Fehér András, a Központi Orvosi Ügyelet egészségügyi szakdolgozója elevenítette fel a történteket.
„Azonnal elindultunk”
– A kora esti órákban kaptunk a mentõszolgálat irányító csoportjától egy megkeresést, ami arról szólt, hogy bizonyos konditeremben egy középkorú hölgy összeesett, és éppen újraélesztik. Mi azonnal elindultunk a mentõgépkocsi után, fél perccel utánuk meg is érkeztünk a helyszínre (a mentõállomás és az ügyelet épülete egymás mellett van). Akkor a kollégák már megkezdték az alapszintû újraélesztést és ehhez csatlakoztunk. Emelt szintû légutat biztosítottunk, vénás utat nyitottunk és a további ellátáshoz szükséges beavatkozásokat elvégeztük. Kiérkezésünkkor a félautomata defibrillátor már egyszer leadott egy sokkot. Ezt egy újabb követte, de szerencsére nem sokkal késõbb spontán visszatért a hölgy légzése és a keringése. Mire kiérkezett a kemecsei esetkocsi, addigra stabil állapotban adtuk át a beteget nekik, és beszállították a területileg illetékes sürgõsségi centrumba.
„Segítjük egymás munkáját”
– Fõállásban én is mentõ dolgozó vagyok, és gyakran tapasztalom, hogy a Központi Orvosi Ügyelettel közösen látunk el beteget, segítjük egymás munkáját. Így történt ez most is, ami jól példázta, hogy mennyire fontos az együttmûködés köztünk. Ez egy nagyon jól kidolgozott és nagyon jól mûködõ rendszer, szerencsére, most is segíteni tudtunk – tette hozzá.
Meg kell kezdeni az újraélesztést!
– A mentõ és az orvosi ügyelet kiérkezéséig az edzõteremben két laikus már megkezdte az újraélesztést, aminek fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni. Ha valaki meg tudja kezdeni, akkor tegye meg, ugyanis a mellkasi nyomások és a lélegeztetés nagyban hozzájárul a késõbbi sikerekhez és a maradandó károsodások megelõzéséhez.
– Általában mire végzek a munkával, már nem is emlékszem arra, hogy mi történt velem aznap, milyen esetekhez vonultunk ki. Mi minden beteget egyformán kezelünk és az a legfontosabb, hogy segíteni tudjunk nekik. Nem a visszajelzésekért dolgozunk, de kétségtelen, hogy az utóbbi idõben egyre több ilyet kapunk. Mindannyiunkat jó érzéssel tölt el, ha kapunk dicsérõ szavakat is a munkánkra!
Évrõl évre nõ a betegek száma
2013 tavaszától veheti igénybe Nyíregyháza lakossága – az önkormányzat jóvoltából – a 24 órás orvosi ügyelet szolgáltatásait, amelynek köszönhetõen két orvos látja el a betegeket. Az egyik bent, az ügyeleten gyógyít, a másik orvos pedig a beteg lakásán látja el a bajbajutottakat, vagy éppen segíti a mentõk munkáját.
– Az elmúlt évek adatai alapján megállapítható, hogy a sürgõs ellátásra jelentkezõ betegek száma évrõl évre nõ, egyre többen jelentkeznek a háziorvosi ügyeletünkön – magyarázta Csikós Péter, az Egészségügyi Alapellátási Igazgatóság vezetõje. – A 2017-es évben, az orvosi ügyeletünkön (felnõtt és gyermek betegek ellátásának vonatkozásában) összesen 25 115 beteget láttunk el, ebbõl lakáson (vagy egyéb más helyen, nem az ambulancián) 1589 beteg ellátása történt. A leggyakrabban a következõ panaszokkal, kórképekkel fordulnak az ügyeletünkhöz: felsõ légúti megbetegedések, magas vérnyomás okozta tünetek, derékfájdalmak, fejfájás, rovar-bogárcsípések, allergiás tünetek stb. Az ügyeleti ellátás alapvetõen kettõ fontos részbõl tevõdik össze, az egyik, hogy a személyesen beérkezõ betegeknek a sürgõsségi vizsgálatát és ellátását az ambulancián elvégezzék, a másik, a telefonon történõ orvosi ügyeleti megkeresés esetén, a sürgõsségi, akut panaszok következtében a beteg nem tud befáradni az ügyeletre (és nem mentési feladat, pl. mellkasi fájdalmak vagy agyi keringési zavarok esetében stb.), abban az esetben, az orvos szakmai döntése alapján, lakáson történik a beteg ellátása. Fontos megjegyeznem, hogy ilyenkor a beteg egészségi állapota a döntõ, nem pedig a szociális vagy kényelmi körülmény! Tehát nem rendelésre történik az ügyeletes orvos kihívása, hanem szakmai alapokon döntenek a központi orvosi ügyelet szakemberei.
(Szerzõ: Bruszel Dóra)