Kinőtt az oroszlán lába

Máj 23, 2018

A 150 éves Jósa András Múzeum számtalan intézménnyel, szervezettel kötött az elmúlt esztendőben együttműködési megállapodást, többek között az Első Nyíregyházi Lions Klubbal is. Ennek keretében vállalta a 100 éves nemzetközi karitatív szervezet helyi tagsága, hogy jó oroszlánok módjára meggyógyítják a sérült nyíregyházi sörényest. Számítógépes látványtervezés és prototípusgyártás után kezdtek munkához.

– Vannak nekünk olyan munkatársaink, akiknek a segítségével sikerült megszervezni a munkát, és egy pesti baráti cég segítségével megtörtént ennek a mancsnak a beszkennelése - az ép mancsnak a beszkennelése. Egy 3D-s nyomtatóval kinyomtatták a mintadarabot, egy kisvárdai öntödében kiöntötték és egy nyíregyházi vállalkozó, egy idős szaki megcsiszolta olyanra, hogy pontosan odailleszkedjék – sorolta a munkák rendjét Demarcsek György, az Első Nyíregyházi Lions Klub soros elnöke

A Múzeum munkatársai aztán az utolsó munkafázisban pontosan olyan patinás színűvé varázsolták az oroszlán lábát, mint amilyen eredeti állapotában volt. Így lovagolhatják meg a jövőben a gyerekek, és simogathatják egy-egy sikeres nap reményében a középiskolások. De a múlt nyomába is eredtek a közgyűjtemény történészei, és tájékoztatták arról a nagyérdeműt, hogy Balkányból, Kecskéspusztáról Gentsi Ferenc altábornagy sírhelyéről kerültek az oroszlánok a Múzeumba.

Ahogy Dr. Rémiás Tibor a Jósa András Múzeum igazgatója fogalmazott: – 1954-ben került a Jósa András Múzeum gyűjteményébe az oroszlán, mégpedig négy darab. Kettőt ide a Jósa András Múzeum elé helyeztünk ki az 1970-es években, másik kettőt pedig a Beregi Múzeum elé, mégpedig Vásárosnaményban. Erre az alkalomra, hogy elkészült ez a projekt, mind a négy oroszlán – tehát az ikerpárok is itt vannak – megtekinthető.

A vélhetően Munkácson öntött négy iker oroszlán ezen a héten együtt látható a 150 éves Jósa András Múzeumban, majd a vendégpár visszakerül Vásárosnaményba.

Május 25-én, pénteken ünneplik a nyíregyházi muzeológusok a Régészet Napját.

– Ásatáslátogatást terveztünk itt a közelben folyó ásatások megtekintésére, méghozzá a Nyíregyháza – Nyugati elkerülőhöz kapcsolódó területen, ahol a kollégák jelenleg is dolgoznak. Azt gondoltuk, hogy ez lenne a legalkalmasabb helyszín és pillanat bemutatni, hogy mivel is foglalkoznak a régészek – így szólt a Régészeti Osztály vezetőjének, Jakab Attilának az ajánlója.

A múzeum honlapján megtalálható a pontos helyszín, a program, illetve a szervezők itt várják a regisztrációt is. Lehetőség lesz busszal, kerékpárral, illetve egyéni úton is megtekinteni az ásatás helyszínét, ahol 1600 éves szarmata település nyomaira bukkantak a Jósa András Múzeum munkatársai.

Matyasovszki Edit

Előző hír
Swing, szerelem, Szulák - koncert a VMKK-ban
Következő hír
Beszélgetés egy 56-os hazafival

Kapcsolódó híreink