Hiába a nagy meleg, nem szabad és nem is érdemes a szökőkutakban hűsölni!
Hiába a hőség, tilos a szökőkutakban fürdeni egy helyi rendelet szerint és nem is ajánlott azokban hűsölni, hiszen többségük automata vegyszeradagolós, különféle algaölőszereket és klórt is tartalmaznak. Hűsítő permethez a párakapuknál juthatnak a városlakók. Azok most meghosszabbított üzemidővel működnek.
A hőségben az önkormányzat évek óta nagy figyelmet fordít a városlakók, járókelők felfrissítésére. Idén is meghosszabbított üzemidővel működnek a párakapuk, reggel 9-től este 9-ig, két helyen, a Kossuth téren. Fenntartási, üzemeltetési költségük igen alacsony, hiszen kevés a vízfogyasztásuk és elektromos áram sem kell a működésükhöz. Hideg vizet porlasztanak a 3 méter magas 2 méter széles szerkezetek, amelyek felfrissülést adnak azoknak, akik átsétálnak alattuk.
Hiába a hőség, tilos a szökőkutakban fürdeni egy helyi rendelet szerint és nem is ajánlott azokban hűsölni, hiszen többségük automata vegyszeradagolós, algaölő szereket és klórt is tartalmaznak.
Esetleges megbetegedést, bőrirritációt is okozhatnak a különböző vegyi anyagok, valamint a vízben található szennyeződések, kórokozók is.
Szabó Edina, a NYÍRVV Nonprofit Kft. szóvivője elmondta:
Semmiképpen nem javasolt ezekben a szökőkutakban megfürödni. A gyerekeket pedig mindenképpen távol kell tartani, aminek az az oka, hogy nagy koncentrátumban használunk algaölő szereket, fertőtlenítőszereket ráadásul ezekbe a vizekbe bármi bekerülhet, a madárürüléktől a cigarettacsikkig. És hogyha 25 fok felé melegszik ezeknek a medencéknek a vize, akkor a kórokozók is nagyon könnyen elszabadulnak bennük. Tehát azt javasoljuk érjék be ezeknek a szökőkutaknak a látványával.
A NYÍRVV Nonprofit Kft. 8 szökőkutat, 34 ivókutat üzemeltet és közel 400 közkifolyót, amire évente 10 millió forintot fordít a városüzemeltető cég.
A Bujtosi-tavon található úszó szökőkút reggeltől estig, minden óra első tíz percében működik, összesen 120 percet csobog naponta és szépsége mellett a tó vizének oxigén ellátottságát is javítja, ami jótékony hatással van a víz élővilágára.
Horváth Kíra