(Fotó: Szarka Lajos)

Fajmegőrzés – Átértékelődött az állatkertek szerepe az elmúlt években.

Már 21, 2025

Sokat változott az állatkertek szerepe az elmúlt néhány évtizedben, manapság már oktatással, kutatással és fajmegőrzéssel foglalkoznak a szakemberek. A veszélyeztetett fajok megmentésében élen jár a Nyíregyházi Állatpark is, az ott élő ötszáz állatfaj közül több mint száz vesz részt az Európai Fajmegőrzési Programokban. A szakemberek számára óriási siker, hogy legutóbb Nyíregyházáról egy európai bölény került vissza a Rodope-hegység lábaihoz, oda, ahol egykor az emlős ősei is legelésztek.

Ötszáz faj mintegy ötezer egyede él a Nyíregyházi Állatparkban – köztük számos veszélyeztetett is.

Az IUCN sorolja kategóriákba a különleges állatokat és attól függően, hogy hány egyed él belőle a szabad természetben, annak mértékét ő szokta listázni, például a mögöttem lévő indiai orrszarvú vagy a szumátrai tigris – hiszen most Ázsiában vagyunk – ők kritikusan veszélyeztetettek a természetben. A szumátrai tigrisből például összesen 250 egyed él”

– mondta Révészné Petró Zsuzsa, a Nyíregyházi Állatpark oktatási osztályvezetője.

Zoológiai sikerek Nyíregyházán

A Nyíregyházi Állatpark egyik nagy büszkesége, hogy tíz évnyi tényésztői munka eredményeként szumátrai tigris született itt 2024 decemberében. Ennek a különleges alfajnak utolsó mentsvárai az állatkertek, de hasonló helyzetben vannak az indiai orrszarvúk is. Hatalmas zoológia siker a szaporodásuk zárt tartási körülmények között.

A latin neve rinocérosz unikornis, ugyan is egy orrszarvat visel és ő a második bébi, aki itt a Nyíregyházi Állatparkban megszületett” – mutatta Révészné Petró Zsuzsa.

Ez pedig már a Zöld Piramis, ahol trópusi hangulat és újabb különleges állatok fogadják a vendégeket, többek között Sabatini, a borneói orangután.

A faj tenyésztése érdekében a világ számos pontjáról összefogtak az állatkertek, miután természetes élőhelyük feldarabolódott és a genetikai állományuk is nagyon gyenge a természetben.

Borneói orangután az országban csak itt van és akit látunk itt egy Sabatini nevű hölgy azért különleges, mert az országban először született borneói orangután és ő az anyukája. A bébit azért nem látjuk itt, mert már az Európai Fajmegőrzési Program egy másik állatkertbe helyezte ki Dániában, a mi kis Rutinkat, akit megkönnyeztünk, hogy el kellett mennie, de alapvetően az állatkertek szerepei átértékelődtek, oktatással, kutatással és fajmegőrzéssel foglalkozunk. Ez a faj is végveszélyben van Borneó szigetén, alig pár száz él a természetben belőle”

– tette hozzá az állatpark oktatási osztályvezetője.

Jegesmedveikrek a Jégvilágban

Hatalmas zoológia szenzáció volt, hogy itt jött világra Ruti, az orangután. Ahogy szintén szakmai siker az is, hogy tavaly novemberben jegesmedveikrek születtek Nyíregyházán, az első orvosi vizsgálatukon derült ki, hogy két hím egyeddel bővült az állatpark. Az első úszóleckét is sikerült lencsevégre kapni a Jégvilág Interaktív Állatbemutatóban, ahol egyébként klimatizált barlangban élnek a jegesmedvék.

Nem gyakran születnek jegesmedvék, Európában néhány állatkert van, ahol olyan komplexumot építettek, ahol nagyszerű, szinte természetes közegüknek megfelelő hőmérsékleten és élettérben élhetnek és szaporodhatnak a medvék. Mi tavaly adtuk át a Jégvilágot, amelynek elsődleges célja az volt, hogy legyen egy jegesmedve tenyészközpont Nyíregyházán”

– nyilatkozta Gajdos László, a Nyíregyházi Állatpark igazgatója.

Fajmegőrzési program

A Nyíregyházi Állatparkban élő ötszáz állatfaj közül több mint száz vesz részt az Európai Fajmegőrzési Programokban. A szakemberek számára óriási öröm, hogy egyre több fajnál sikerül állatkertben született állatot visszatelepíteni a természetbe, Nyíregyházáról legutóbb egy európai bölény került vissza Bulgáriába a Rodope-hegység lábaihoz, ahol egykor az emlős ősei is legelésztek.

Előző hír
Senior örömtánc – Egyre népszerűbb a Mozdulj Nyíregyháza! programja
Következő hír
Amiről az utcák mesélnek – Sóstógyógyfürdő női szobrai 2. rész

Kapcsolódó híreink