Fagyási sérülés – Mit tegyen és mit ne?

Jan 22, 2018

A testi sejtek közt a hidegben képződő jégkristályok szétzúzzák a sejteket. A vörösvértestek (eritrociták) csomókba tömörülnek, ezért keringési zavarok alakulnak ki. Ennek következtében a szövet elhalhat.

Az érintett testrészben jelentkező tipikus tünet a sápadt bőrszín, a hidegérzet, a szúró fájdalom. Idővel az elfagyott testfelület érzéketlenné válik. Különösen súlyos fagyási sérülés esetén a bőrfelület fehérré és keménnyé válhat, ami felpuhulva fekete színű. Más esetben vérhólyagok képződnek, amelyek végül elfekélyesednek.

A fagyási sérülések fokozatai
Elsőfokú fagyás: A bőr kivörösödik, és az érintett terület érzéketlenné válik.
Másodfokú fagyás: A bőrön erős hólyagképződéssel jár.
Harmadfokú fagyás: A bőrszövetek elhalnak. Az elhalt, fekete szövetet, amilyen gyorsan csak lehet, el kell távolítani.
Negyedfokú fagyás: A fagyás az összes szövetréteget érinti. Az érintett testrészt amputálni kell.

A fagyási sérülések kezelése: Mit tegyen és mit ne?

Amennyiben enyhe a sérülés, akkor az érintett területet lassan melegíteni kell. Erre a célra a legmegfelelőbb a saját test hője, például ha a sérülés az arcon van, akkor melegítse a kezével vagy alternatívaként testmeleg (37 °C-os) vízzel mosogassa. Semmiképpen sem szabad forró vízzel megpróbálni gyógyítani a sérülést, nem szabad közvetlenül hozzáérinteni a fűtőtesthez sem! A fagyott területet tilos masszírozni, mert ártalmas! 

Kétes esetben feltétlenül forduljon orvoshoz! Az orvos tanácsot ad a sérülés kezeléséhez. Amennyiben szükséges, vérkeringést serkentő kenőcsöt ír fel. Súlyos fagyási sérüléssel mindig azonnal orvoshoz kell fordulni!

Mit tehet a fagyási sérülések megelőzése érdekében?

Viseljen megfelelő hőmérsékletet biztosító ruhát, meleg sapkát, meleg kesztyűt és vastag gyapjúzoknit, ha kint tartózkodik.

Ha a szabadban sportol, akkor az edzés befejeztével azonnal menjen meleg helyiségbe! Védje arcbőrét is, kenje be vastagon zsíros krémmel vagy speciális téli krémmel, használjon ajakírt is!

 

Forrás: idokep.hu

Előző hír
Szóra bírt csontjaink - kiállítás Nyíregyházán, a Jósa András Múzeumban
Következő hír
Máramarosi tájak, emberek

Kapcsolódó híreink