Exkluzív interjú a világ legnagyobb Munkácsy-gyűjteményének tulajdonosával, Pákh Imrével

Aug 5, 2018

Nyíregyháza után Párizs és New York a cél. (Megjelent a Nyíregyházi Napló augusztus 3-ai számában.)


Egy Munkácsy festmény árából házakat, autókat vagy éppen különféle luxuscikkeket lehet venni, méghozzá nem is akármennyit. Pákh Imrének, az Amerikában élő magyar származású milliárdos műgyűjtőnek pedig van belőlük több is. Ő a világ legnagyobb Munkácsy-gyűjteményének tulajdonosa, akinek képei a szentpétervári Ermitázs – Oroszország legnagyobb és leghíresebb múzeuma – után Nyíregyházán lesznek láthatóak (egy részük már megtekinthető), és a tervek szerint eljutnak majd a párizsi Louvre-ba és a new yorki Metropolitan-ba is.

Júniusban érkeztek meg Nyíregyházára, 40. állomásukra a Munkácsy-festmények. A Jósa András Múzeumban tekinthetők meg október 14-éig a festőóriás remekművei. Az első 30 kép már itt van, a fennmaradó 20 pedig augusztus végén Szentpétervárról, az Ermitázsból érkezik majd. Pákh Imre, magyar-amerikai magángyűjtő, New York egyik legnagyobb befektetője, 2005 óta adja át magyar kiállítóhelyeknek a gyűjteménye darabjait. Most elárulta nekünk, miért éppen Munkácsyt (is) gyűjt, melyik a kedvenc képe, hol szeretné még ezeket bemutatni, vásárolt-e már hamisítványokat, de arról is beszélt, hogy mi lesz az óriási értékű festményeinek a későbbi sorsa.

Az amerikai dúsgazdagok kedvence

Pákh Imre az egyik legnagyobb Munkácsy-gyűjtő a világon (több 19. századi neves magyar festőtől is vannak még képei, pl. Rippl-Rónai Józseftől). 1950-ben született Munkácson, az akkori Szovjetunió területén. 1994 óta gyűjti a festőóriás műveit. Jelenleg több mint félszáz Munkácsy-festmény van a birtokában; ezek közül többet különböző múzeumokban állítottak és állítanak ki, most, Nyíregyházán is.
– Hogy miért pont Munkácsyt szeretem? Ennek pragmatikus és érzelmi oka is van – kezdte a beszélgetést a milliárdos műgyűjtő. –
Az utóbbit támasztja alá az, hogy én is Munkácson születtem, akárcsak Munkácsy Mihály. Másrészt viszont, az 1990-es években, amikor elkezdtem a gyűjtést, elég sok kép jelent meg Amerikában, az aukciós házakban. Tudniillik Munkácsy körülbelül 750 képet festhetett és ezek tömegesen áramlottak ki Amerikába, a híres, gazdag családokhoz. A 19. század vége felé oda adták el ugyanis ezeket. A legjelentősebbeket is. Az én véleményem mindig is az volt, hogy Munkácsy a legnagyobb magyar festő és az embernek, ha van lehetősége a legjobbat gyűjteni, akkor miért ne gyűjtse azt?

„A kedvenc mindig az utolsó vétel”

– Jelenleg körülbelül hatvan Munkácsy festményem van, ezeknek jóval több, mint a felét Amerikában vásároltam. Az első, ami hozzám került, az a „Ballada” című alkotása volt. Nehéz lenne egy kedvencet kiválasztani, de a legkedvesebb számomra azt hiszem, mindig az utolsó vétel.

Érdemes volt hamisítani

– Munkácsynak néha felbukkannak hamis művei is. Már én is vettem sajnos ilyet, többet is. Idővel persze rájön az ember, hogy ezek eredetisége vitatható. Most már csak úgy vásárolok festményt, ha előzetes szakértői véleménnyel rendelkezem. Munkácsy akkora festő volt, hogy már a 19. században is hamisították, hiszen drágák voltak a képei. Találkozni most is 19. századbeli hamisítványokkal, ezért oda kell figyelni.

Bejárják a világot

A világ egyik legjelentősebb múzeumában, a szentpétervári Ermitázsban önálló kiállításon mutatkoztak be április 23-ától Munkácsy Mihály művei. A tárlaton látható 65 festmény zöme, 45 alkotás a Magyar Nemzeti Galéria anyagából, a további 20 festmény pedig a legjelentősebb Munkácsy-magángyűjteményből, Pákh Imre gyűjteményéből érkezett a Néva parti városba (ezekkel egészül ki a nyíregyházi tárlat augusztus második felétől).

– Eddig az ermitázsi kiállításra vagyok a legbüszkébb, hiszen nagyon jól sikerült, és a legnagyobb látogatottságot érte el. Egymillióan voltak kíváncsiak a Munkácsy festményekre, amelyek a Miklós teremben – cári bálterem – voltak kiállítva. Nagyon bízom abban, hogy egy ilyen sikeres ermitázsi kiállítás megnyitja nekünk az utat akár a párizsi Louvre-ba és a new york-i Metropolitan Múzeumba is.

Múzeumba kerülnek majd

– Hogy mi lesz a gyűjteményem későbbi sorsa? Igen, néha erre is gondolnom kell. Egyszer egy múzeumigazgató azt mondta nekem, hogy minden jó gyűjtemény előbb vagy utóbb múzeumban köt ki. Remélem, hogy az enyémeknek is ez lesz egyszer a sorsa…

Már közel kétezren látták

Bár az 50 Munkácsy-festmény megtekintéséhez, a várható óriási érdeklődés miatt most is szükséges lesz az előzetes regisztráció és az időpontfoglalás a www.munkacsy.josamuzeum.hu weboldalon, vagy telefonon, illetve személyesen, augusztus 20-áig azonban az első 30 képet meg lehet nézni akár e nélkül is. A tárlatot eddig közel kétezren látták, de csakúgy, mint a Seuso-kincs esetében, most is rekordlátogatottságra számít a múzeum vezetése.

A Munkácsy kiállítás nyitvatartása Nyíregyházán

2018. június 23. és október 14. között – hétfő kivételével – keddtől vasárnapig tekinthetők meg a Munkácsy-festmények.

Nyári nyitvatartás szerint: 9.00–18.00 óráig tart nyitva a múzeum. Belépőjegyet 16.40-ig vásárolhatnak a nap utolsó, 17 órakor induló csoportjába.

Őszi nyitvatartás szerint: 9.00–17.00 óráig tart nyitva a múzeum. Belépőjegyet 15.40-ig vásárolhatnak a nap utolsó, 16 órakor induló csoportjába.


Bruszel Dóra

Előző hír
Díjátadóval startolt el a honismereti mozgalom legnagyobb találkozója Nyíregyházán
Következő hír
Közösségi Napok kedden és szerdán

Kapcsolódó híreink