Élményközpontú foglalkozások és tehetséggondozó programok indulnak a Nyíregyházi Egyetemen

"JEEP!" - JUNIOR ENGINEER EDUCATION PROGRAM. PÁLYAORIENTÁCIÓ - MATEMATIKA, TERMÉSZETTUDOMÁNYOS, MŰSZAKI ÉS INFORMATIKAI SZAKOK NÉPSZERŰSÍTÉSE A NYÍREGYHÁZI EGYETEMEN a címe annak a pályázati programnak, melyet a Nyíregyházi Egyetem nyert el és valósít meg az elkövetkező években.

2017 júliusban induló és 2020 júniusban záródó projekt célja a felsőoktatásba való bekerülés fokozása megfelelő és célzott kommunikációs tevékenységekkel és nem-formális tanulási formákkal, a Nyíregyházi Egyetemre jelentkező fiatalok számának emelése, az intézmény vonzerejének növelése, ezen belül is kiemelten ösztönzi a műszaki, természettudományos, matematika, informatika (MTMI) szakokra való jelentkezést.

Programjainkkal felhívjuk a diákok figyelmét a műszaki-mérnöki, természettudományos életpálya által nyújtott lehetőségekre. pl. Készségfejlesztő előadások, élményközpontú szakmai napok, MTMI területet érintő roadshow, interaktív versenyek, kutatóhelyi nyílt napok, vállalati nyílt napok szervezése, MTMI foglalkozások és lehetséges életpályák népszerűsítése, Web hely + Android applikáció fejlesztése, gyár-, üzem-, vállalatlátogatások, mini állásbörze, stb.

A foglalkozások célja a kedvcsinálás mellett a tudomány gyakorlati alkalmazásának bemutatása, az eredmények felhasználásának demonstrálása vállalati szakemberek és az egyetem kutatóinak bevonásával. Továbbá hosszú távú célja, hogy csökkentse a hallgatók lemorzsolódását, különösen a műszaki és pedagógus képzési területen.

Tágabb értelemben kompetens, naprakész ismeretekkel rendelkező fiatalok képzésével célunk a megye és a régió népességmegtartó erejének növelése, a gazdaság felzárkóztatásának segítése.

A pályázat központi eleme a Junior Engineer Education Program (JEEP), amely az érdeklődő diákokkal mentori/nagyköveti rendszer keretében, 10 hónapon keresztül megismerteti az egyetemi szakokon végzett munkát műszaki fizika, informatika, biológia, kémia, földrajz témákban élet-közeli, praktikus módon mutatva be az egyes tudományterületeket és elősegíti a felsőoktatásba való bekerülést.

A pályázat a Nyíregyházi Egyetem koordinálásával valósul meg, a projekt konzorciumi partere az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség, amely szervezetet olyan hazai vállalatok hoztak létre, akik elkötelezettek a műszaki és mérnöki képzések fejlesztése, a végzett hallgatók és szakemberek ezen területen való munkába állása iránt. A szervezet tagjai többek között a BO Engineering, a Continental Automotive Hungary Kft., a Diehl Aircabin Kft., az e-ON, az Ericsson, az Evosoft, a Grundfos, a LEGO Manufacturing Kft., a MOL, a Nemak, az NI - National Instruments és a Schaeffler FAG.

A pályázat keretében a következő két évben a műszaki és természettudományos ismereteket népszerűsítő online játékot, fejlesztő applikációt, ún. „menekülő szobát" és több multimédiás szakmai anyagot, ismeretterjesztő műsorokat is fejlesztenek majd a szakemberek.

A pályázat Nyitókonferenciáját 2018. január 23-án tartották a Nyíregyházi Egyetemen, ahol a felsőoktatási intézmény oktatói középiskolásoknak és a résztvevő szakembereknek tartottak élményközpontú bemutató órákat kémiából, fizikából, informatikából, robottechnikából, földrajzból és biológiából.