Elektromoshálózat-fejlesztés az ipari parkban, ami a városnak is jó
A Nyíregyházi Déli Ipari Park infrastruktúrájának kiépítése gondosan megtervezett ütemben, lépésről lépésre zajlik annak érdekében, hogy a munkahelyteremtő nagyvállalatok számára ideális környezetet biztosítsanak. Az elektromos hálózat fejlesztése és stabil működésének biztosítása kiemelt figyelmet kapott, és a munkálatok jó ütemben haladnak, hamarosan elkészül az alállomás is. A projekt fontosabb és lényegesebb munkálatai már elkészültek – tudtuk meg Nagy Balázs Győzőtől, az OPUS TITÁSZ Zrt. műszaki igazgatójától.
A Nyíregyházi Déli Ipari Park fejlesztése Magyarország egyik legnagyobb ipari beruházása, amelyhez a kormány 192 milliárd forintos támogatást biztosít. Az áramhálózat fejlesztése kiemelt fontosságú, februárban arról számoltunk be, hogy Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata kulcsszerepet játszott az elektromos alállomás létesítéséhez szükséges terület előkészítésében. A város megvásárolta az 5 hektáros területet, és elvégezte az előkészítő munkálatokat, amelyek között szerepelt a művelés alóli kivonás, a légvezetékek bontása és kiváltása, valamint a lőszermentesítés és régészeti feltárások a beruházás zökkenőmentes megkezdéséért.
Távvezetékek, oszlopok
Az elmúlt időszakban megtörténtek az alapozások, a vasszerkezetek elhelyezése, és már megérkeztek a készülékek is, így a szakemberek elkezdték az úgynevezett primer és szekunder szereléseket. Az 1. ütem teljesen elkészült, jelenleg az üzembe helyezést megelőző felülvizsgálatok vannak folyamatban. Elkészült továbbá a távvezeték 107 oszlopának elhelyezése, most a vezetékszerelési munkálatok vannak folyamatban, amivel a hónap végére készülünk el. Ennek során beépítettünk körülbelül 650 tonna vasszerkezetet és elhelyezünk 180 kilométer vezetéket. Építettünk továbbá két, 1 kilométeres nagyfeszültségű kábelrendszert, amellyel a W-Scope villamosenergia-ellátása biztosítva lesz. Az üzembe helyezést megelőző mérések zajlanak, ezzel is elkészülünk a hónap közepére – részletezte Nagy Balázs Győző, az OPUS TITÁSZ Zrt. műszaki igazgatója.
Óriási transzformátorok érkeztek
Beszámolt arról is, hogy Nyíregyházára érkezett két darab, a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. által készített transzformátor. A háromfázisú, 40 MVA villamos teljesítményű transzformátorok egyenként 73,2 tonnát nyomnak, 6,35 méter hosszúak, 3,52 méter szélesek és 5,24 méter magasak, és az ipari parkban létesülő új, zöldmezős alállomásban építik be. Azért van szükség rájuk, mert a villamos energiát magas feszültségen kell szállítani, mivel ez a legolcsóbb módja. Jelenleg 132 000 volton szállítják az energiát, amit a transzformátorok segítségével 22 000 voltra alakítanak át, amit majd biztosítanak az ipari park ügyfeleinek.
Kiváló együttműködésben az önkormányzattal
Az OPUS TITÁSZ Zrt. műszaki igazgatója kiemelte, a munkálatok nagyon jó ütemben haladnak, és várhatóan december közepére üzembe helyezik az alállomást. Először a nagyfeszültségű távvezeték kerül feszültség alá, ezt követően az alállomás gyűjtő sínjeinek telepítése, beüzemelése következik, majd végül a W-Scope kábelének üzembe helyezése. Nagy Balázs Győző kiemelte, hogy a projekt ütemezett előrehaladását nagyban elősegítette a nyíregyházi városvezetés, a szakemberek és az OPUS TITÁSZ Zrt. közötti kiváló munkakapcsolat, valamint a rugalmasság és a hatékony problémamegoldás. Ezen együttesen biztosítják a gördülékeny haladást és a felmerülő kihívások gyors kezelését. – Ekkora fejlesztést ilyen rövid idő alatt csak szoros együttműködéssel lehet elvégezni. Mi ezt tesszük a területen dolgozó és egyéb kivitelezőkkel, Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzatával és az infrastruktúráért felelős szervezeti egységekkel. A kollégáim nagyon jó véleményt alkottak a nyíregyházi együttműködésekről, egyébként nem is tudtuk volna így megcsinálni ezt az alállomást – fogalmazott.
Stabilabb energiaellátás
Nagy Balázs Győzőtől megtudtuk, hogy a projekt további részét négy ütemben valósítják meg, az első ütemben a W-Scope gyár ellátását biztosító 132 kV-os energiaellátást alakítják ki. A második ütemben középfeszültség-ellátást is biztosítanak, és üzembe helyezik a két transzformátort. A harmadik és negyedik ütemekben a vezetékrendszer bővítése történik, hogy több irányú energiaellátás legyen, javítva ezzel az ellátás biztonságát. Jelenleg egyirányú ellátás működik, de a jövőben több 132 kV-os vezeték is csatlakozik az alállomáshoz. Ezek a fejlesztések Nyíregyháza számára is előnyöket biztosítanak, hiszen az új alállomás és a bővített vezetékrendszer stabilabb, megbízhatóbb energiaellátást garantál a város és az ipari létesítmények számára. A nagyobb ellátásbiztonság pedig vonzóbbá teszi a térséget a befektetők számára, ami közvetetten segíti a munkahelyteremtést és a gazdasági növekedést.