Augusztus végéig négyezer vállalkozás kaphatja meg a támogatást
Augusztus végéig közel négyezer vállalkozás kaphatja meg a számára megítélt támogatását a Gazdaságvédelmi akcióterv vállalkozások technológiai megújítását segítő két programjának pályázatán, vagyis a pályázat kiírásától számítva 3 hónapon belül megérkeznek a cégekhez egy összegben a megítélt források - mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára sajtótájékoztatón hétfőn Budapesten.
György László hozzátette: a Gazdaságvédelmi akcióterv két programjában a Versenyképes Közép-Magyarország operatív program (Vekop) és a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) esetében a jelenleg látható folyamatok alapján csak a cégeken múlik, hogy mikor jutnak a pénzükhöz az úgynevezett feltételes visszatérítendő konstrukcióban.
"Soha korábban nem volt még ilyen rugalmas konstrukció" - mutatott rá, hozzátéve: rendkívül előnyös a cégeknek a 100 forint beruházáshoz kapott 70 forint állami támogatás. Egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy a pontos elszámolásra ügyeljenek a vállalkozások a beruházások megvalósításakor, a tárca az adminisztráció egyszerűsítésével segíti ezt.
A tárca gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára közölte: a Gazdaságvédelmi akcióterv átmeneti intézkedéseit július elsejével kivezették, erről a munkaerőpiaci folyamatok alapján döntöttek.
Rámutatott: a vírus a világban jelen van, szombaton volt a legmagasabb az egy napra eső új fertőzések száma világszerte. Magyarország a világtérképen fehér foltot jelent, a járványügyi védekezés sikeres. A költségvetésben azonban megfelelő mozgásteret kell tartani, arra az esetre, ha a járvány visszatérne - jelezte.
A források felhasználásában a kormány felelőssége, hogy azok kellően hasznosuljanak, célzottak legyenek, és növeljék a gazdaság hozzáadott értékét - mondta. "A járvány lehetőséget ad arra, hogy a nemzetközi piacok átrendeződését kihasználva a magyar vállalatok szintet lépjenek, esetleg lépéselőnybe kerüljenek" - tette hozzá.
Közölte: a bevezetésétől hangsúlyozták, hogy az adófizetés felfüggesztése átmeneti lesz, ez július elején lejárt. A foglalkoztatási támogatások igénybevételét pedig augusztus 31-ig meghosszabbították. A járvány kezdetétől a kormány már 515 milliárd forintnyi beruházás támogatásáról döntött, többféle konstrukcióban, mindez a magyar gazdaságban 800-900 milliárd forintnyi fejlesztés megvalósulását teszi lehetővé.
Az államtitkár ismertette: harmadik hete tart az a tendencia, hogy többen helyezkedtek el, mint amennyivel a regisztrált álláskeresők száma nőtt egy hét alatt. A regisztrációból kilépők száma alapján a múlt héten mintegy ötezerrel többen helyezkedtek el. A regisztrált álláskeresők száma 376 ezerről több mint 3 ezerrel csökkent egy hét alatt, ez törékeny fordulat, de azon dolgoznak, hogy ezt a folyamatot fenntartsák, és folytatódjon a foglalkoztatás május eleje óta tartó bővülése - fejtette ki.
A közfoglalkoztatottak száma enyhén csökkent, 90 ezer alá, így a 200 ezerre emelt közfoglalkoztatási keretre nem lesz teljes egészében szükség - jegyezte meg.
Bizakodásra ad okot, hogy 40 százalékkal, 8 ezerre nőtt az új bejelentett álláshelyek száma, ennyi új munkahely áll az álláskeresők rendelkezésére - mondta.
Az államilag támogatott hitel-, és garanciakérelmek állománya folyamatosan nő, eddig 357 milliárd forintnyi kérelem érkezett a vállalkozásoktól, ebből 145 milliárd forint a már leszerződött állomány - közölte.
A kutatás-fejlesztési (k+f) bértámogatásra beérkezett igények száma csökkent június 10. óta, a legtöbb igény a feldolgozóiparból érkezett. A teljes támogatási igény meghaladta a 13,4 milliárd forintot. A munkahelyteremtő bértámogatással a kormány hat hét alatt közel 29 ezer munkahely létrejöttéhez járult hozzá. Az igénylést benyújtó cégek háromnegyede mikrovállalkozás, a programra 33,5 milliárd forintot költöttek. A Diákhitel plusz konstrukcióban már több mint 15,4 ezer igénylés érkezett be, ezáltal a diákok 7,5 milliárd forint hitelhez jutottak - ismertette az államtitkár.
Forrás: MTI