Amiről az utcák mesélnek... - A „Víz Múzeuma”

Amiről az utcák mesélnek... - A „Víz Múzeuma”

 A gyûjtemény létrejötte az Országos Vízügyi Fõigazgatóságnak köszönhetõ, amely 1962-ben tájegységi múzeumok létesítését rendelte el. A Nyíregyházi Vízügyi Igazgatóság gyûjtõmunkájának köszönhetõen még ebben az évben sikerült a fellelt relikviákból egy múzeumi szobát kialakítani a Nyírvíz-palotában. A gyûjtemény darabjait 1988-ban költöztették a mai helyére, ahol 2004-tõl megújulva és méltó körülmények között várja a vízügy múltja iránt érdeklõdõket.
A Felsõ-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság Nyíri Szakaszmérnökségének épületében létrehozott kiállítótérben megtekinthetõk többek között a Tisza, a Szamos, a Túr és a Kraszna mûszaki tervei, az 1846. évi ár- és belvíz-szabályozási tervek. A kutatók haszonnal forgathatják a több mint kétezer kötetes könyvtárat, valamint a tízezer darabot meghaladó fotótárat, amelynek képei a szivattyútelepek, zsilipek építésérõl, az árvízi pusztításokról és az újjáépítési munkálatokról tanúskodnak. A falakon a társulatok igazgatóiról, miniszteri biztosokról készített olajportrék tekinthetõk meg. Az ifjabb látogatók a makettek segítségével képzelhetik el az istrángos cölöpverõ vagy a Szamoson üzemeltetett utolsó hajómalom mûködését, de megszemlélhetik a kordélyt és a kubikusok legfontosabb munkaeszközét, a talicskát is. 2018-tól egy megvilágított üvegvitrinben tekinthetõk meg a múzeum legértékesebb érmei és bélyegzõi. A kiállításon a gátõrök szerszámai és a munkájukat segítõ telefonkészülékek is tanulmányozhatók. A gyûjtemény tisztelgés a vízügyben dolgozók munkája elõtt is.

(Szerző: Ilyés Gábor helytörténész, www.emlekjelek.hu)