Áldás, békesség; frissen sült a kenyér a Múzeumfaluban 20-án!

Aug 20, 2015

 Ünnepi istentisztelettel kezdődtek el a Szent István napi programok a Múzeumfaluban augusztus 20-án. Kósa László, a sóstóhegyi református tiszteletes prédikált a skanzen temploma mellett. Az istentisztelet végén áldást mondott az új kenyérre.

- A türelem és vigasztalás Istene adja meg nektek, hogy kölcsönös egyetértés legyen bennetek, hogy egy szívvel és egy szájjal dicsőítsétek az Istent... a Szentélek ereje által. Ámen! - mondta a tiszteletes.

Ezt követően megszelték az új kenyeret, amiből mindenki kapott egy-egy szeletet.

- A Jóisten gondviselésébe vetett hit a mindennapi életünknek a része, és ahogy kezdtük is az istentiszteletet, egy nagyon szép hálazsoltárt énekeltünk, a 105-ödik zsoltárt, adjatok hálát az Istennek, imádkozzatok szent nevének, hogy amikor augusztus 20-án az új kenyér ünnepén arra tekintünk, hogy ez nem magától értetődő, termesztés dolog, hogy a mindennapi asztalunkra, az ünnepi asztalunkra kenyér kerül. Ez a Jóisten kegyelmének a csodája, maga az a kenyér, ami életből fakad és életet teremt tulajdonképpen... - folytatta.

További képekért kattintson a fotóra!

Az istentisztelet résztvevői és a Múzeumfalu látogatói egy speciális ajándékot is kaptak. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara egy-egy díszesen csomagolt kenyérkét osztott szét. Az ajándékokat abból a búzából sütötték, ami a Magyarok Kenyere akcióból származik. A kamara megyei igazgatója elmondta, ez a szolidaritás jelképe, hiszen a program eleinte az erdélyi árva gyerekek megsegítéseként indult, mára pedig a magyar gazdálkodók egyik legnagyobb, határokon átívelő karitatív akciójává nőtte ki magát.

- Mindez négy éve kezdődött Erdélyben, a Böjte Csaba vezette a Dévai Szent Ferenc Alapítvány által gondozott gyermekek életének megsegítése érdekében. Ez ma odáig fejlődött, hogy 430 tonna búzát adtak össze az ország és a határon túli együtt érző gazdálkodók - mondta Sarkadiné Ruzsinszki Ágnes, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei igazgatója.

A Sóstói Múzeumfaluban nemcsak pékek által sütött, kész kenyeret lehetett látni. A vendégek megtekinthették hogyan, milyen munkafázisok után került az asztalra a mindennapi betevő. A látogatók végül a frissen, kemencében sütött kenyeret meg is kóstolhatták. Miközben a felnőttek a kenyeret majszolták, a gyerekek maguk készíthették el a szeletekre kent finomságokat.

A Múzeumfaluban egy különleges kiállítás is nyílt augusztus 20-án. Torella gyékényvilága címmel a természetes anyagból származó, magával ragadó műalkotásokat láthattak a résztvevők az Újlétai uradalmi magtárban. Gyékényplasztikák, gyékényruhák varázsolták el a látogatókat.

- A családom ölében maradhatok tulajdonképpen, valahányszor dolgozom, a nagyszüleim társaságában érzem magam, a szüleimébe és ez egy nagyon kellemes érzés - mondta Szegedi K. Alice Torella, gyékényfonó népi iparművész.

A Múzeumfaluban egész nap izgalmas programokkal várták a látogatókat a nemzeti ünnap alkalmából.

Z. Pintye Zsolt

(Fotó: Kohut Árpád)

Előző hír
Swing, szerelem, Szulák - koncert a VMKK-ban
Következő hír
Beszélgetés egy 56-os hazafival

Kapcsolódó híreink