A vezetők köszöntötték a szilveszterkor szolgálatban lévő tűzoltókat
Varga Béla tű. ezredes, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója az év utolsó napján az igazgatóságon és a megye valamennyi hivatásos tűzoltó-parancsnokságán megköszönte az állomány 2016-ban végzett munkáját, az újesztendőre pedig jókívánságát fogalmazta meg.
A tűzoltók Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében több rendezvény biztosításában is részt vesznek, közel nyolcvan hivatásos-, valamint negyven önkormányzati- és önkéntes tűzoltó áll készenlétben az évváltás éjszakáján.
Ez történt 2016-ban a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságon:
A beavatkozások mellett, egyéb eseményekből sem volt hiány 2016-ban a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság életében. Elismerések, rendezvények és új eszközök a hivatásos állománynak, valamint az önkénteseknek, továbbá nemzetközi gyakorlatnak is helyt adott az igazgatóság.
Január 20-án a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság évértékelőjén az év tisztje címet adományozta polgári védelmi kategóriában Gyenge László tű. alezredesnek, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság megyei polgári védelmi főfelügyelőjének Tollár Tibor tű. vezérőrnagy, megbízott korábbi főigazgató.
Belügyminiszteri elismerésben összesen 7-en részesültek, közülük 4-en bátorságért érdemjelet vehettek át, 2-en tanácsosi címet kaptak, illetve 1 kollégát születésnap alkalmából köszöntötték. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója 17 kollégát részesített elismerésben, igazgatóságunk pedig 39 munkatársat részesített jutalomban. Nyolc alkalommal kellett normaszegés gyanúja miatt intézkednie a munkáltatónak.
Elkezdődött az idei esztendőben a Fehérgyarmati tűzoltólaktanya építésének előkészítése, így a területrendezés és az építési terv.
Három önkéntes tűzoltó egyesülettel- a nyírbogdányival, a lónyaival és a nagyecsedivel kötöttünk együttműködési megállapodást.
Februárban, a pályázaton elnyert eszközöket vehették át az önkéntesek. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tizenegy pályázatot nyújtottak be az önkéntes mentőszervezetekben szerepet vállaló civil szerveződések, akik több millió forint értékű támogatásban részesültek. Az önkéntes tűzoltó egyesületek közül a megyében lévő harmincegyből, huszonkettő pályázott sikeresen, közöttük tizenhét millió forintot osztottak szét, a három önállóan beavatkozó egyesület pedig további forrásokat kapott.
Február tizenegyedikén hatvanheten tettek tiszthelyettesi esküt a fővárosban, közülük hét tűzoltó került Szabolcs-Szatmár-Bereg megyébe, akik a tűzoltó-parancsnokságokon kezdték meg a munkájukat.
Február 24-én a Nyíregyházi Városi Stadion tekepályája adott otthont az országos tekebajnokságnak, ahol összesen tizenegy katasztrófavédelmi igazgatóság csapata mérte össze a tudását.
Március 4-én, a tizenöt évvel ezelőtti, 2001-es tiszai árvízi védekezésre és újjáépítésre emlékeztek Nyíregyházán. A Katasztrófavédelmi Tudományos Tanács és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ebből az alkalomból tudományos konferenciát szervezett, amelynek a megyeháza adott otthont.
Április 14-én 56 diák versenyzett a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Polgári Védelmi Szövetség, valamint a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tűzoltó Szövetség közös szervezésében megrendezett felmenő rendszerű katasztrófavédelmi ifjúsági verseny megyei döntőjén, Nyíregyházán, az Erdei tornapályán.
Április 28-án a nyíregyházi közgyűlésen Sztárek Ferenc-díjat vehetett át Frecska István tű. főtörzsőrmester, a Nyíregyházi Hivatásos Tűzoltóparancsnokság gépjárművezetője. 2003-tól a város kiváló tűzoltója már az első nyíregyházi tűzoltóparancsnokról elnevezett Sztárek Ferenc-díjat kap, 2006-tól a „Nyíregyháza Város Közbiztonságáért” alapított díjnak lett a névadója.
Májusban átfogó Ász ellenőrzés kezdődött a megyei igazgatóságon, valamint beszámoltunk az elmúlt három év elvégzett feladatairól szakterületenként a főigazgatóságon. Rendszeresek voltak az igazgatói szemlék, célellenőrzések a kirendeltségek, a tűzoltóparancsnokságok és az őrsök vonatkozásában is.
Közös Rendvédelmi napot szerveztünk Nyíregyházán május 5-én, ahol felvonulással és látványos bemutatóval készültünk közösen a rendőrséggel, a büntetés-végrehajtással és a honvédséggel valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal.
Május 17-én a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a közbiztonsági referenseknek szervezett regionális szakosított továbbképzést Nyíregyházán, a Debreceni Egyetem Egészségügyi Karának előadó termében. A Szabolcs-Szatmár-Bereg és a Borsod-Abaúj-Zemplén megyékből érkező referensek az elméleti képzés mellett gyakorlati programon is részt vettek.
Májusban két darab, kétféle mentési magasságú IVECO-Magirus magasból mentő gépjármű érkezett Szabolcs-Szatmár-Bereg megyébe.
Május 30-án, nagydíjas lett az az okos tűzoltóruha a 25. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyen, amelyet a Bánki Donát Műszaki Szakközépiskola diákjai fejlesztettek ki a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság támogatásával közösen.
Júniusban, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, valamint az Országos Tűzmegelőzési Bizottság által meghirdetett,,Tűzről pattant” című pályázatának megyei fordulójára közel félezer alkotás érkezett a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságra.
Június 21-én, a viharos széllel érkező jégeső pusztított Szabolcs-Szatmár-Bereg megye keleti részén: a szatmári térségében lehullott diónyi méretű jégdarabok közel ezer ingatlant rongáltak meg. Az életveszély elhárításában és a károk felszámolásában csaknem kétszáz ember vett részt, ahol a megyei hivatásos és önkéntes egységei mellett Borsodból és hajdúból érkezett hivatásos egységek is segítették, munkájukat a katasztrófavédelem Rozsályban létrehozott operatív törzse irányította. Így, 37 óra alatt, a további károk megelőzésére a tetők fóliázása megtörtént.
Június 24-én a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetői állománya koszorúzással és közös gyertyagyújtással emlékezett meg halálának egy éves évfordulóján Csepely Zsigmond tű. dandártábornokról, a Cégénydányádi Köztemetőben.
Júliusban két tiszttel és három tiszthelyettessel bővült a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság állománya.
Szeptember 7-én a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tűzoltómúzeuma Dr. Konthy Gyula nevét vette fel, miután emléktáblát avattak és a megemlékező ünnepségen felidézték az egykori tűzoltó orvos, majd parancsnok időszakát, valamint a nyíregyházi tűzoltók relikviáinak kalandos történetét is megismerték a résztvevők.
Szeptember 10-én második alkalommal rendeztük meg Nagykálló- Harangodon a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében megalakított önkéntes mentőcsoportok versenyét, ahol a polgári védelmi szakterülettel kapcsolatosan tizennégy csapat mérte össze tudását.
Egy hazai gyártású HEROS AQUADUX-X 4000-es gépjárműfecskendővel gazdagodott a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság gépjárműállománya, amelyet szeptember tizenötödikén Budapesten, a BM HEROS telephelyén vehette át a megyei igazgató jelenlétében az igazgatóság. Ezzel egy időben a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság készenléti járműállományából kivont Mercedes típusú ezer literes felújított gépjárműfecskendőt adományozott a Nagykállói Önkéntes Tűzoltó Egyesületnek.
Október 15-én megnyitottuk Kemecse-Haas tanyán, az egykori védelmi vezetési ponton a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Polgári Védelmi Múzeumát, ahol a levegőzsilipes rendszert, szak-és védőfelszereléseket és a megye polgári védelmi múltját ismerhetik meg a látogatók.
Szintén októberben kihelyezett ülést tartott a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Védelmi Bizottság Dombrádon, ahol ezzel egy időben árvízvédelmi gyakorlatot is tartottak. A bizottsági ülésen egy árvízi helyzetre intézkedtek az együttműködő és társszervezetek, a gyakorlat során pedig a Szabolcs-Szatmár-Bereg és a Hajdú-Bihar Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságok járási önkéntes mentőszervezetei az árvízvédelmi feladatokat hajtották végre a Tisza parton a MH. 5. Bocskai István Lövészdandár közreműködésével.
Október 22-én megszerezte a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság minősítését a Nyíregyháza Járási Kelet-magyarországi Speciális Mentő Csoport Nyíregyházán. A kétnapos felkészítésen egy háromtagú minősítő bizottság ellenőrizte a feladatok végrehajtását, amelyet a Nyíregyházi Katasztrófavédelmi Kirendeltség szervezett a Kelet-magyarországi Speciális Mentő Egyesület tagjainak részére.
Idén is meghívást kapott, így képviseltette az igazgatóság magát a 17. Pályaválasztási kiállításon, Nyíregyházán, ahol a három szakterület, a tűzvédelem, az iparbiztonság és a polgári védelem eszközeivel, felszereléseivel, tablóival, valamint kisfilmekkel és játékos vetélkedőkkel várták a fiatalokat.
Október 26-án Katasztrófa-elhárítási együttműködési gyakorlatot tartott Záhonyban a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság és a MÁV. A vasúti dolgozók és a katasztrófavédelem tűzoltóegységei egy szimulált vasúti balesetet követő műszaki mentést gyakoroltak a sajtó képviselőinek jelenlétében.
November 7-én főigazgatói ajándéktárggyal köszöntöttük családi körben 95. születésnapján Tomaszovszki István nyugállományú tűzoltó főtörzszászlóst, az igazgatóság és a megyei tűzoltószövetség emléktárgyban részesítette az ünnepeltet.
Nyugdíjas találkozót szervezett a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, az egykori kollégák közül a kerek évfordulósokat külön is köszöntötte a megyei igazgató november 4-én.
Nemzetközi törzsvezetési gyakorlat zajlott Nyíregyházán az European Water Aid projekt (EUWA) keretében november 7-10. között. A gyakorlaton a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szakemberei mellett a horvát, a szlovák, a szerb katasztrófavédelmi szervezetek szakértői, továbbá a Fővárosi Vízművek Zrt. és a Belgrádi Vízművek munkatársai is részt vettek.
Megtörténtek a védmű bejárások, a téli melegedő helyek és kockázati helyszínek ellenőrzése, valamint november 23-án a társ- és együttműködő szervezetek képviselőivel a téli felkészülésről is egyeztettünk.
Egy gépjárműfecskendőt és a katasztrófavédelmi műveleti szolgálat munkáját segítő terepjárót vehetett át december 20-án Varga Béla tű. ezredes, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója a Belügyminisztérium parlamenti államtitkárától, valamint a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatójától.
December 22-én, közel harminc millió forint értékben kaptak szak-és védőfelszereléseket az önkéntes mentőszervezetek és tűzoltó egyesületek Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Idén is, hasonlóan a tavalyi évhez már mindkét szakterületen működő civilek pályázhattak felszerelésekre a BM OKF és a Magyar Tűzoltó Szövetség által kiírt pályázatokon. Az eszközöket a megyei igazgatóság vezetői állománya jelenlétében adták át ünnepélyes keretek között a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságon.
Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság