A jövő évben befejeződik a szennyvízberuházás

Dec 23, 2014

Csaknem 200 kilométer szennyvízhálózat épült meg a nagyszabású nyíregyházi szennyvízberuházás során az elmúlt években. A legfrissebb adatok szerint az év végére a tervezett hálózat 97 százaléka már kész, ezért egymást érik a rákötések. A több mint 8 ezer érintett ingatlanból 5 ezer tulajdonosa kifizette az érdekeltségi hozzájárulást, 3100 városlakó pedig már most kényelemesebb és környezetbarátabb módon szabadulhat meg a háztartásokban keletkező szennyvíztől. Erről számolt be dr. Podlovics Roland. A szennyvízprogram projektmenedzsere elmondta, lezárult a II. számú szennyvíztisztító telep egyéves próbaüzeme is; a berendezések jól vizsgáztak. Vannak azonban a projektnek olyan elemei, amelyek még a következő évre is átcsúsznak. Ilyen a nyomott rendszerű házi átemelők kiépítése. Összesen 600 olyan ingatlan van a városban, amelyek mélyebben fekszenek, mint a gerinchálózat. Ezeknél van szükség a speciális technikai eszközökre. Dr. Podlovics Roland hozzáfűzte, 2015 május 31-ig kell a projektet befejezni, és a jelenlegi állás szerint ez tartható is.

– Úgy gondolom a munkák jelenlegi állása alapján, hogy ezt a határidőt tartani fogjuk és le tudjuk zárni határidőben a projektet – mondta dr. Podlovics Roland. – A támogatási összegek lehívása már nagyrészt megtörtént, és ez nagyon fontos. Ami még nagyon fontos, hogy Nyíregyháza önkormányzata még 2014 januárjában nyújtott be egy önerő támogatási pályázatot: ebben egymilliárd hatvankétmillió forint önerő támogatást kért a város az állami költségvetéstől, amit meg is ítéltek.

Az önkormányzat az önerő támogatásból több mint 900 milliót le is hívott idén, a fennmaradó részt pedig a projekt befejezésig hívhatja le. A régi, nyomott rendszerű nyíregyházi szennyvízszakaszok rekonstrukciójára is plusz forrást kapott az önkormányzat. Több mint 30 millió forintot. Ebből a béleléseket lehet kicserélni. A szükséges közbeszerzést rövidesen kiírják, és várhatóan márciusban kezdődhetnek a munkálatok. Ezeket is május 31-ig kell befejezni. A közel 13 milliárdos projekt főként a megyeszékhelyet és a bokortanyákat érintette, de ezzel megoldódott Kótaj, Kálmánháza és Nyírpazony szennyvízelvezetése is.

Z. Pintye Zsolt

Előző hír
Swing, szerelem, Szulák - koncert a VMKK-ban
Következő hír
Beszélgetés egy 56-os hazafival

Kapcsolódó híreink