Számlaellenőrzés az Ügyfélkapun

Számlaellenőrzés az Ügyfélkapun

Mind az uniós, mind pedig a magyar bírói gyakorlat szerint az adóalanyoktól megkövetelhető, hogy tegyenek meg minden tőlük telhető intézkedést annak érdekében, hogy ügyleteik ne vezessenek adókijátszáshoz. A számlabefogadó adóalanyoktól elvárható, hogy körültekintően járjanak el. Kontrollálják azokat a tényeket, adatokat, amelyeket akár közvetlenül az üzleti partnertől, akár a gazdasági szereplők számára is hozzáférhető nyilvános adatbázisokból érhetnek el. Az adózók számára ilyen tájékozódási lehetőséget jelent például a tételes áfaadatok lekérdezése.

GYANÚS, HA A LEKÉRDEZÉS EREDMÉNYTELEN

A lekérdezéssel az adóalanyok részben meggyőződhetnek a számlakibocsátó üzleti partnerük tisztességes gazdálkodásáról. Ha a lekérdezés „eredménytelen”, az gyanút kelthet. Az adózóktól elvárható, hogy ezt az információt a jövőbeni ügyleteiknél már ne hagyják figyelmen kívül. Az adatok lekérdezésére a www.magyarorszag.hu oldalon az EBEV menüben van lehetőség, ami a NAV internetes honlapján olvasható tájékoztatóban is szerepel.

Szoboszlai Tibor