Reviczky Imrére emlékeztek

Reviczky Imrére emlékeztek

Reviczky Imre akkor és ott volt, amikor a legnehezebb volt embernek maradni. Életpályája felidézi szinte a teljes 20. századi magyar történelmet. Az első világháborúban végigjárta az Isonzó és a Doberdó menti csaták poklait, az 1918-as összeomlás Kassán érte, és egy maroknyi különítménnyel próbálta megakadályozni a cseh megszállók előrenyomulását. 1939-ben Lengyelország német megszállása után részt vett a Magyarországra menekülő lengyelek ellátásában. Amikor a bécsi döntések következtében 18 ezer hontalan zsidót deportáltak Galíciába, Reviczky összeköttetéseit kihasználva mentette a kelet-magyarországi zsidókat. A posztumusz vezérőrnagy neve a humanizmus és a segítőkészség szimbólumává vált.

(A koszorúzáson készült fotóinkért kattintson a képre!)

Reviczky Imre Nyíregyházán 1942 és 43 között a Damjanich laktanya parancsnoka volt, 1946 és 49 között pedig Nyíregyházán a Hadkiegészítő Parancsnokságot vezette. Tiszteletére a Nyíri Honvéd Egyesület, valamint a Magyar Honvédség Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 6. Katonai Igazgatási és Érdekvédelmi Iroda megemlékezést szervezett. A rendezvényen Tóth Sándor nyá. ezredes, a Nyíri Honvéd Egyesület elnöke idézte fel Reviczky Imre alakját, életét és munkásságát, majd a megemlékezésen résztvevők Reviczky Imre emléke előtt a volt hadkiegészítő parancsnokság épülete falán elhelyezett elhelyezték az emlékezés virágait. A rendezvényen Jászai Menyhért, Nyíregyháza alpolgármestere is részt vett.

F.A.

 

Fotó: Máté János