Retró Nyíregyháza sorozat 4. rész - A Szabadtéri színpad 1961-ben

Retró Nyíregyháza sorozat 4. rész - A Szabadtéri színpad 1961-ben
A Szabadtéri színpad 1961-ben

Az 1950-es évek derekán születtek meg az első városházi határozatok egy korszerű, szabadtéri színpad felállítására.

A Sztálin tér – a mai Benczúr tér – déli végét jelölték ki erre a célra, majd Paulinyi Zoltán tervei alapján 1955-ben megindultak a munkálatok, s a forradalom után, 1957-ben át is adták a nagyközönség számára. A kényelmesen lejtő nézőtéren 1200 ülőhelyet alakítottak ki. A korabeli tudósítások szerint különösen a hangosítási és világítási felszerelést emelték ki a korszerűségük miatt. A főépületből – mely a képen is látható – modern gyártású filmeket vetítettek, s éveken át csakugyan a legújabb hazai és külföldi alkotások jutottak a nyíregyháziak elé. Ezek mellett a színpadi produkciók sora is gazdag volt, köztük kórus- és zenei hangversenyek, népi táncegyüttesek, valamint opera- és operett-előadások kerültek színre. 1962-ben a Sztálin teret végül átkeresztelték Benczúr térre, majd 1977-ben a főépület előtt, a rózsakerttel és szökőkúttal díszített parkban felavatták Berczeller Rezsõ „Mandolinos nő” című szobrát. 2018-ra egyébként a Modern Városok Programja részeként megújult, megszépült és korszerűsödött a Szabadtéri Színpad.

A fotót Horváth Zoltán készítette 1961-ben a budapesti Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata megbízásából.

 

(Holmár Zoltán magángyűjteménye)