Retró Nyíregyháza sorozat 3. rész - A Zöld Irodaház 1961-ben

Retró Nyíregyháza sorozat 3. rész - A Zöld Irodaház 1961-ben
A Zöld Irodaház 1961-ben (Holmár Zoltán magángyűjteménye)

Nyíregyháza leglátványosabb szocreál épülete, a Zöld Irodaház az egykori Beloiannisz térnek elkeresztelt főtér északi részén helyezkedik el.

A 130 irodát magába foglaló irodaház az állami vállalatok városi és megyei irányítási központjai számára épült 1953–1954-ben a tiszaberceli téglagyár másfél millió téglájából. A félköríves, oszlopos bejáratú épület tervezője az ÉM Debreceni Tervező Vállalata volt, a terveket Szvesnyikov Szergej írta alá tervezőként, az átadási jegyzőkönyvben pedig Martsekényi Imre tervező neve is olvasható, míg az építésvezető Berecz Pál volt. 1956. október 26-án a városba érkező miskolci munkások és diákok buzdítására a nyíregyházi forradalmárok leverték az épület tetején lévő vörös csillagot, amelyet 1957-ben pótoltak, majd 1989-ben végleg eltávolították a kommunista szimbólumot az épületről.

A fotót Horváth Zoltán készítette 1961-ben a budapesti Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata megbízásából.

 

(Szerző: Holmár Zoltán)