Rekordkísérlet – Nyíregyházán felépült a világ legnagyobb tojástartó zöld piramisa
A Nyíregyházi Arany János Gimnázium Szabó Lőrinc Tagintézménye különleges rekordkísérletet valósított meg a szombaton rendezett Tavaszi zsibongó programján: közel 30 ezer papír tojástartóból építettek egy hatalmas zöld piramist. A környezettudatosság jegyében készült installáció nemcsak látványos, de fontos üzenetet is hordoz – az újrahasznosítás és a közösségi összefogás erejét.
Rekordkísérlet a fenntartható jövőért
Újabb, ezúttal országos jelentőségű rekord született a Nyíregyházi Arany János Gimnázium, Általános Iskola Szabó Lőrinc Tagintézményében. Az Ökoiskola címet viselő intézmény tanulói, pedagógusai és támogató közössége közel harmincezer használt papír tojástartóból épített fel egy különleges, növényekkel beültetett Zöld Piramist, amely a fenntarthatóság jegyében született meg. A Tavaszi zsibongó névre keresztelt ökovásár különlegessége, hogy a Nyíregyházi Tankerületi Központ több mint huszonöt általános és középiskolája, a vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat nagykállói és balkányi telephelyei, valamint óvodák, helyi cégek és családok is összefogtak a rekordkísérlet megvalósításáért. Az április 12-én megvalósult rekordkísérlet célja az volt, hogy a Kék Bolygó üzenetét közvetítve felhívják a figyelmet: a Föld érték, amit közösen kell védenünk – újrahasznosítással, összefogással, közös gondolkodással. A piramis egyedülálló méretű lett: a közel 30 ezer tojástartóból álló építmény szélét több mint 10 ezer zöld növénypalánta díszíti. Ezeket a diákok maguk ültették el, ezzel is szemléltetve, hogy a zöld jövő a gyerekek kezében van – szó szerint.
„A tojástartó piramis egy igazi közösségi összefogás csodálatos eredménye. 25 tankerületi iskola, intézmény, számos vállalat és a helyi lakosság összefogásával, több mint harmincezer tojás összegyűjtésével jött létre. Egy közös álom valósult meg, amikor megszületett ez a lenyűgöző, zöld színű piramis”
– tájékoztatott Rusznyák László tagintézmény-igazgató.
Közösségi összefogás a fenntarthatóság jegyében
Az eseményen részt vett Pécsi Beáta Ágnes, a Nyíregyházi Tankerületi Központ igazgatója is, aki kiemelte, hogy a rekordkísérlet ötlete nagy lelkesedést váltott ki a kollégái körében is, hiszen a fenntarthatóság és környezetvédelem mindenkit megszólít. Továbbá hangsúlyozta, hogy nemcsak fenntartóként, hanem aktív résztvevőként is jelen voltak az akcióban. A cél pedig az, hogy az intézmények ne külön-külön, hanem együtt, közösségként neveljék a gyerekeket.
„A Nyíregyházi Tankerületi Központ, mint intézményfenntartó, egy széles körű intézményi hálózatot alkot, és rendkívül fontos, hogy ebben a hálózatban minden egyes résztvevő úgy érezze, hogy egy közösséghez tartozik”
– fogalmazott Pécsi Beáta Ágnes, a Nyíregyházi Tankerületi Központ igazgatója.
Újabb rekord
A sóstóhegyi intézmény korábban már bebizonyította, hogy képes országos figyelmet kiváltó rekordokra – 2024-ben például 201 citerás játszott egyszerre magyar népdalokat az iskola születésnapján. Most azonban egy olyan kezdeményezéssel írták be magukat a rekordok könyvébe, amely hosszú távon is maradandó értéket képvisel: élhetőbb jövőre nevel.
„Az elmúlt héten a szülők és gyermekek példamutatóan csatlakoztak a kezdeményezéshez, elkezdték építeni a zöld piramist, és ma itt állunk, ahol tartunk. Mint a városrész önkormányzati képviselője, végtelen hálával tartozom az intézmények vezetőinek, valamint azoknak a szülőknek, akik bizalmat szavaztak ennek a sóstóhegyi iskolának már több mint 112 évvel ezelőtt. Ma már ott tartunk, hogy a tegnapi napig 74 gyerek iratkozott be az intézménybe. Elmondhatom, hogy Sóstóhegy valóban a gyermekek világa”
– nyilatkozta Ágoston Ildikó, a városrész önkormányzati képviselője.
Összefogás és kreativitás
Dr. Kovács Ferenc polgármester az ünnepélyes megnyitón hangsúlyozta, hogy amikor egy közösség tagjai odafigyelnek egymásra és közösen gondolkodnak, abból mindig értékes kezdeményezések születnek – ahogy azt a zöld piramis rekordkísérlet is jól példázza.
„Csak szuperlatívuszokban lehet beszélni erről a kezdeményezésről. Sóstóhegyen tavaly már egy rekordkísérletet is láthattunk, amikor 201 citerás játszotta a Zöld erdőben, de magas című népdalt. Most pedig, az iskola öko szemléletének szellemében, amely 2020 óta örökös ökoiskola lett, az állatvédelem, biokertészet és fenntarthatóság kerültek a középpontba, ami kiemelkedően fontos. Ez a mostani projekt ismét egy közösségi összefogás eredménye. Ahogyan minden olyan közösségben, ahol valódi összetartás van, itt is folyamatosan születnek ilyen nagyszerű ötletek. A legszebb ebben az, hogy a sóstóhegyi közösség saját összefogásukat képes volt kiterjeszteni, hiszen 25 iskola gyűjtötte a tojástartókat, több civil szervezet, valamint vállalat is hozzájárult, és az eredmény ma már látható. Az üzenet is rendkívül fontos: az összefogás mellett arra tanít, hogy arra neveljük a gyerekeket, hogy tiszteljék és védjék a környezetünket, hogy fenntartható módon éljünk. Mindezekért csak gratulálni tudok!”
– hangsúlyozta dr. Kovács Ferenc polgármester.
A gyerekek szerepe a jövő alakításában
A már hagyománynak számító Tavaszi zsibongó eseményen dr. Szabó Tünde, Nyíregyháza országgyűlési képviselője is jelen volt, aki köszöntőjében kiemelte, hogy rendkívül fontos a gyermekek környezet- és állatvédelmi, valamint fenntarthatósággal kapcsolatos érzékenyítése, hiszen ők formálják majd a jövőt.