Nem érdemes gyorstesztekre hagyatkozni az oltás után

A koronavírus-gyorsteszt nem megfelelő, hogy az oltási utáni ellenanyagszintet mérje.

A közösségi média szó szerint tele van olyan gyorstesztekről készült fotókkal, melyek az oltás beadása után nem mutatják ki az ellenanyagszintet. De a vakcina vagy a teszt a hibás?

Főként a keleti vakcinákkal szembeni baloldali hergelés miatt jó néhányan szkeptikusak a vakcinák hatékonyságát illetően. A kínai Sinopharmot már a WHO is engedélyezte, a Szputnyik V kapcsán pedig egyre több európai ország jelenti be igényét.

Ennek ellenére bizonyos fokú bizalmatlanság fennállhat, ezért sokan vásárolnak Covid-gyorstesztet az oltás után, hogy felmérjék, vajon mennyire volt hatékony a vak, amit kaptak.

A 10 ezer forintos gyorsteszt azonban teljesen alkalmatlan arra, hogy az oltás után hiteles eredményt adjon.

A koronavírussal szembeni immunitásnak négy alappillére van, ezek közül azonban a különféle gyorstesztek csak egyet-egyet „látnak”. A négy összetevő alapvetően különböző mennyiségben van jelen az egyes emberek szervezetében, így az egy összetevőt vizsgáló tesztek könnyen téves eredményre vezethetnek.

A kínai Sinopharm hatékonysága kapcsán merültek fel kételyek, illetve, hogy szükség lehet egy harmadik oltásra bizonyos embereknél.

 

Forrás: hirado.hu