Mit lehet enni a nagyböjt alatt?

Idén a negyvennapos böjt február 22-én, hamvazószerdán kezdődik és április 9-ig, tehát húsvétvasárnapig tart. Mit lehet enni és mit nem a 40 napos böjt alatt?

 

Az eredeti nagyböjti önmegtartóztatás legszigorúbb változata a negyvenelés, ami azt jelenti, hogy ebben az időszakban a böjtölő csak negyvenszer ehet, tehát naponta egyszer (a többség ilyenkor nem eszik húst, tojást, és tejtermékeket sem fogyaszt), a nagyböjt péntekjein pedig csak hét búzaszemet. Az egyház mára enyhített a böjti előírásokon: szigorú böjtöt évente két alkalommal, a nagyböjt kezdőnapján, valamint Jézus halálának napján, nagypénteken kell tartania minden katolikus hívőnek (a szabály csak az egészséges 18 és 60 év közöttiekre vonatkozik). Ez azt jelenti, hogy a 18 és 60 év közötti hívek a nap folyamán háromszor étkezhetnek (péntekenként tartózkodni kell a húsételektől), és egyszer lakhatnak jól, valamint ezeken a napokon és a nagyböjt többi péntekjén arra kéri 14 évnél idősebb tagjait, hogy ne fogyasszanak húst.