(Fotók: Szarka Lajos)

Közgyűlés – Nagyszabású fejlesztések Nyíregyházán, az ÉKM beszámolója az ülésen

Nov 27, 2025

Mintegy 700 milliárd forintnyi olyan beruházás fog megvalósulni a következő években, amelyek Nyíregyházát is érintik, ezek mozgatórugója a Déli Ipari Park – hangzott el a csütörtöki közgyűlésen az Építési és Közlekedési Minisztérium előadásában. Dr. Kovács Ferenc polgármester arról is beszélt, a tervek szerint jövő év végére elkészül a stadion melletti, többszintes parkoló és a Stadion utca–Kótaji út–Hímes utca–Vasvári Pál utcai körforgalom is, ugyanakkor az Északi elkerülő, a Tokaji úti aluljáró, valamint a Debrecen felé vezető főút és vasút fejlesztése is napirenden van mások mellett. A képviselők döntöttek továbbá a 2026. évi sporttámogatásokról és a nyíregyházi nagyrendezvényekről is, a közgyűlés elején pedig átadták a Bencs László emlékérmeket és emléklapokat, összesen tizenegyen kaptak elismerést csütörtök délelőtt a városházán.

A hagyományoknak megfelelően ezúttal is karácsonyi műsorral kezdődött az év utolsó városi közgyűlése, a Vasvári Pál Gimnázium diákja varázsolt ünnepi hangulatot a városháza Krúdy termébe. Ezt követően elismerések átadásával folytatódott a közgyűlés.

Díjak átadása a közgyűlésen

Bencs László emlékérmet kapott Révészné Petró Zsuzsa, a Nyíregyházi Állatpark oktatási és közönségkapcsolati osztályának vezetője, sajtószóvivője, aki nemcsak pedagógusként és szakmai munkásságában mutat példát és ad emberi értéket a szűkebb és tágabb környezetének, de családanyaként, lelkes állatvédőként is. Szintén Bencs László emlékérmet kapott Haraszkó Csaba, aki húsz éve nemzetközi horgászversenyző, 2023-ban a franciaországi világbajnokságon a csapattal minden idők legjobb eredményét érték el, ami a 4. hely 32 országból. 2023-tól szívügye a fiatal tehetségek felfedezése és az utánpótlás nevelése. Rusznyák László, az Arany János Gimnázium Általános Iskola és Kollégium Szabó Lőrinc Tagintézmény igazgatója is Bencs László emlékérmet kapott, az intézményvezető elkötelezett az állatvédelem és a fenntarthatóság témákban, vezetői eredménye, hogy öt év alatt az iskola tanulói létszáma közel ötszörösére, a pedagógusok száma pedig a háromszorosára emelkedett.

A közgyűlésen továbbá Bencs László emléklapot vehetett át Kozák Ferencné, Tömöri Sándorné, Csordás László, Gráfel András, Illyés Péter, Rozsnyai György, Stick Gyula és Szabó Lajos. Gratulálunk a díjazottaknak.

700 milliárdnyi fejlesztés Nyíregyházán

A közgyűlés legfontosabb napirendi pontjával kezdődött az ülés, amelynek keretében az Építési és Közlekedési Minisztérium képviseletében Nagy Bálint közlekedésért felelős államtitkár, Pántya József út- és vasútépítésért felelős helyettes államtitkár, valamint Tasó László, az Északkelet-Magyarország közúti és vasúti közlekedésének fejlesztéséért felelős miniszteri biztos tájékoztatóját hallgatták meg a képviselők. Nyíregyháza számára az elmúlt 15 évben kiemelt terület volt a közlekedés infrastruktúra-fejlesztése, és a kormány is úgy látja, hogy a vidék fejlesztésének az alapja a közlekedési infrastruktúrához kapcsolódó beruházások megvalósítása a lakosság mobilizációja érdekében – mondta Nagy Bálint. A közlekedésért felelős államtitkár hozzátette, ameddig 2010-ben még 1200 kilométernyi gyorsforgalmi út volt Magyarországon, ma a négysávos autóutaknak a hossza meghaladja a 2200 kilométert. A két nagy térség, Nyíregyháza és Debrecen együttműködése elengedhetetlen a keleti régió fejlesztése érdekében – erről már Tasó László miniszteri biztos beszélt.

A minisztérium kezelésében van összesen 250 beruházás, ennek az összértéke 2500 milliárd forint. Van 115 fejlesztés vagy tervezési fejlesztési folyamatunk, amely 4000 milliárd forint értékű beruházást jelent majd. Ha megnézzük csak Nyíregyházát, és a Nyíregyházához kapcsolódó két komoly nagy beruházást, amely a 4-es sz. főút felújítása és a 100-as vonalnak a megerősítése, ezek önmagában és a többi kiegészítő fontos beruházással mintegy 700 milliárd forint környéki beruházás fog megvalósulni a következő években”

– mondta Tasó László.

Ennek a mozgatórugója a Déli Ipari Park, amely olyan lehetőségeket teremt a jövőben, amelyre talán még nem volt példa – tette hozzá Tasó László, valamint kiemelte, az ország keleti és nyugati régiója közötti fejlettségi szintkülönbség óriásit csökkent az elmúlt években.

Közút- és vasútfejlesztések

Pántya József út- és vasútépítésért felelős helyettes államtitkár egy hosszú beszámolóval érkezett a nyíregyházi közgyűlésre, prezentációjában elhangzott, a Nyíregyházi Déli Ipari Parkban mintegy 700 hektáron zajlik a fejlesztés, erre azért van szükség, mert több cég is a szabolcsi megyeszékhelyen kezdi majd meg működését a közeljövőben. Négy külföldi cég nagyberuházása mintegy 2700 új munkahelyet teremt majd a térségben, az ott dolgozók és az új gyárak számára pedig elengedhetetlen a közúti és vasúti fejlesztések indítása. Így például egy új, teljesértékű gyorsforgalmi csomópontot is kialakítanak az M3 autópályán, egy új hídszerkezet építésével – tette hozzá a helyettes államtitkár. Több nem gyorsforgalmi utat is felújítanak majd a tervek szerint, valamint jelentős lépés lesz a Nyíregyháza és Debrecen közötti kétsávos út négysávosra bővítése, összesen 35 kilométer hosszban, ebből 10 km a már meglévő szakasz felújítását jelenti, további 25 kilométer pedig új nyomvonalon vezetett közúti fejlesztést takar.

Jelenleg Kelet-Magyarország legnagyobb vasúti tenderét is kiírták már, ez a Debrecen–Nyíregyháza vasúti vonalszakasz felújítására irányul – tette hozzá Pántya József. A fejlesztések célja a települések teherforgalomtól való mentesítése.

Új parkoló és körforgalom

Dr. Kovács Ferenc polgármester Jeszenszki András, a Szövetségben Nyíregyházáért frakcióvezetője kérdésére válaszolva elmondta, a tervek szerint jövő év végére elkészül a stadion melletti parkoló és a Stadion utca–Kótaji út–Hímes utca–Vasvári Pál utcai körforgalom is. A Nyíregyházát érintő további közlekedési infrastruktúra-fejlesztésekről a következő napokban a híradóban, illetve a Nyíregyháza Most című magazinműsorunkban is beszámolunk majd.

Ideiglenes jégpálya az aréna mellett

A napirendi pontok megtárgyalása előtt a polgármesteri szóbeli kiegészítésében dr. Kovács Ferenc a Városi Jégpálya idei bezárása kapcsán úgy fogalmazott, a tervek szerint december 5-én megnyitják a Continental Aréna parkolójában kialakított, 15x30 méteres jégpályát. A közgyűlésen Türk Attila, a Kétfarkú Kutya Párt képviselője a Városi Jégpálya műszaki helyzetéről kérdezte a polgármestert. Dr. Kovács Ferenc úgy válaszolt, a tetőszerkezettel kapcsolatban léptek fel problémák, az önkormányzat két szakértő véleményét is kikérte a statikai állapotával kapcsolatban, majd úgy döntöttek, nem vállalják a kockázatot és inkább ideiglenes pályát üzemelnek a szezonban.

A 2025-ös év utolsó közgyűlésén harmincnyolc napirendi pontról nyílt, további tizenegyről pedig zárt ülésen döntöttek a képviselők.

119 oldalnyi fejlesztés

Az előterjesztések között száztizenkilenc oldalnyi fejlesztésről kaptak tájékoztatást a képviselők, ezek elbírálás alatt lévő, megvalósítás alatt álló és lezárás alatt lévő pályázatok. Ahogy az előterjesztés fogalmaz: A nemzetközi pályázatokban való aktív részvétel – a TOP Plusz forrásokon túlmutatva – stratégiai jelentőségű a város számára. Ezek lehetőséget biztosítanak a közvetlen uniós források elnyerésére, amelyek gyakran kiegészítik vagy erősítik a hazai finanszírozású fejlesztéseket. Az ipari park folyamatos és kiemelt jelentőségű fejlesztése alapköve Nyíregyháza gazdasági stratégiájának. Ez a terület nem csupán a helyi gazdaság motorja, hanem a külső befektetők számára is a legvonzóbb lokációt jelenti. Az önkormányzat mintegy 180,2 milliárd forint értékű támogatást fordít ezen a területen megvalósuló fejlesztésekre. Az ipari park infrastruktúrájának bővítése, a közlekedési kapcsolatok javítása és a modern közműhálózat biztosítása révén olyan, a 21. századi igényeknek megfelelő környezetet teremtünk, amely ideális a magas hozzáadott értékű termelést folytató vállalkozások betelepüléséhez – olvasható az előterjesztésben.

Új eszközök, új közterület-elnevezések

Az Eszterlánc Északi Óvoda Posta utcai tagintézményének udvara jelentős mértékben megújulhat egy elnyert pályázatnak köszönhetően: kialakítanak egy rekortánpályát, három darab kerti padot, homokozót árnyékolóval, egy rugós játékot és egy hintát is kap az intézmény.

Sóstógyógyfürdőn négy közterület kap nevet egy csütörtökön elfogadott előterjesztés értelmében. Az ürge, a pele és az egér a hazai erdők és erdőmenti tisztások, így a Sóstói-erdő és környezetének jellegzetes élőlényei, az elnevezések a területen már kialakult névbokorba illeszkednek.

Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Nyíregyházi Tankerületi Központ újabb feladatellátási szerződést kötött, ezzel meghosszabbítva a jelenleg érvényben lévő együttműködést, amely 2025. december 31-ig hatályos. Ennek értelmében az integráltan nevelhető sajátos nevelési igényű gyermekek fejlesztésére a korábbi 360 óra+15% időkeretet 380 óra+15%-ra emelik 2026-ban.

Támogatás az ifjúságnak

Nyíregyháza önkormányzata egyes ifjúsági feladatait, mint például az ifjúsági programok szervezése, Diák-polgármesteri Iroda koordinálása és működtetése, Ifjúsági Információs és Tanácsadó Iroda tevékenységének ellátása és programjainak szervezése, szolgáltatási szerződés alapján biztosítja. A szolgáltatás megrendelésére közbeszerzési értékhatár alatti beszerzési eljárásban került sor, az eljárás nyertese a Kulturális Életért Közhasznú Egyesület lett, amellyel szolgáltatási szerződést kötött az önkormányzat. Az Ifjúsági Házban zajló programokra, rezsiköltségre, valamint a helyszínen található Diák-polgármesteri Iroda működtetésére ifjúsági célfeladat költségvetési előirányzatából összesen 11.960.000 Ft támogatást ad az önkormányzat az elkövetkező két évre.

A képviselők elfogadták a közgyűlés 2026. évi munkatervét is, ennek értelmében jövő évben februárban, áprilisban, májusban, júniusban, szeptemberben és novemberben ülésezik majd a testület.

Sport és kultúra

A 2026. évi Sport célfeladatokról szóló előterjesztést is tárgyalták csütörtökön, az önkormányzat 87 és fél millió forintot különít el ezekre a feladatokra jövő évben. Többek között parasportra, sportrendezvényekre, olimpiai felkészülés támogatására és a sportösztöndíj rendszerre fordítják ezt az összeget. A 2025–26-os szezonra vonatkozóan szponzorációs szerződést kötött az önkormányzat a Nyíregyháza Spartacusszal is.

A Nyíregyházi Települési Értéktár Bizottság 2025. évi beszámolója is napirendre került, a beszámolóból kiderült, ebben az évben az Értékes Esték programsorozat keretében hét előadást szerveztek, valamint hét új értékkel bővült, így már összesen hetvenhét értéket tartalmaz a Nyíregyházi Települési Értéktár.

2026. évi nagyrendezvények

Az idegenforgalmi és városmarketing szempontból jelentős nagyrendezvényekre 2026-ban is nagy hangsúlyt helyez a városvezetés, a programok megvalósítására 82 millió forintot különít el az önkormányzat. Így jövőre is lesz Nyírségi Disznótoros Fesztivál, HELLÓ Nyíregyháza, Városnap, Gyermeknap, megrendezik a XVI. Nemzetközi Cantemus Kórusfesztivált, lesz szakMAfest, Tirpák Fesztivál, valamint az évbúcsúztató rendezvények sem maradnak el. Az év első nagyrendezvénye 2026. február 14-én a VIII. Nyírségi Disznótoros Fesztivál lesz a Sóstói Múzeumfaluban.

Kapcsolódó galéria

Városi Közgyűlés 20251127

Előző hír
Ma öltözik ünnepi fénybe Nyíregyháza – indul az adventi varázslat!
Következő hír
Hárman kaptak Bencs László-emlékérmet – tanár, horgász és igazgató is a díjazottak között!

Kapcsolódó híreink