Két héttel később, de megérkezett a parlagfű-szezon – Tömeges virágzásra számíthatunk
Fotó: Illusztráció

Pollen-ügyben az idén nyertünk mintegy két hetet, a markáns lehűlések miatt ugyanis lassabban fejlődött a parlagfű. Vége azonban a nyugodt napoknak, kedvezőre fordult ugyanis számára az időjárás, ezért hamarosan számítanunk kell a tömeges virágzásra. Nem javít a helyzeten, hogy az aszályban kiszárad a természetes vegetáció, a helyét pedig könnyedén átveszi a szárazságtűrő parlagfű.

Az elmúlt időszak igencsak bővelkedett időjárási anomáliában mind a hőmérsékletet, mind a csapadékot illetően. Az elmúlt hetekben menetrendszerűen érkező markáns hidegfrontok országszerte jelentős lehűlést okoztak, ugyanakkor a várva várt csapadék mindenhová nem érkezett meg. Az idén a tavalyi évhez képest nyertünk két hetet a parlagfű virágzását illetően, vélhetően a többszöri markáns lehűlésnek köszönhetően. De ez csak eddig tartott. A parlagfű számára kedvezőre fordult ugyanis az időjárás, ezért hamarosan számítanunk kell a tömeges virágzásra. Az ÁNTSZ mérései egyelőre a csalánfélék pollenjét, illetve a gombaspórákat érzékelik nagy számban, a parlagfűpollen még nem jelent meg. A pollenallergiások zöme érzékeny a parlagfűre, a könnyezéssel, szemviszketéssel, tüsszögéssel járó szénanátha egyaránt sújtja a felnőtteket, a gyermekeket, a fiatalokat. A szakemberek azt javasolják, hogy az allergiától szenvedő a panaszok jelentkezése esetén minél előbb forduljon háziorvosához vagy allergológushoz. Magas pollenszám esetén minél kevesebb időt töltsön a szabadban. Mosson hajat naponta lefekvés előtt, hiszen a pollen szemcsék ezrei tapadhatnak meg rajta. Minél gyakrabban és alaposabban porszívózza a lakást, amilyen gyakran csak lehet nedves lemosást is alkalmazzon. A cipőket naponta tisztítsa nedves ruhával, törölje át. Naponta cseréljen és mossa a ruháikat, mert a pollen könnyen rátapad. Gyakran cseréljen ágyneműt is, elsősorban a párnahuzatot. Kerülje a ruhák szabadban történő szárítását magas pollenkoncentráció esetén. Késő este vagy hajnali 6 óra előtt szellőztessen, mert a pollenkoncentráció általában éjjel alacsonyabb. Magas pollenszórás idején pedig ne nyissa ki a gépkocsik ablakát menet közben.