IV. Nyírségi Disznótoros Fesztivál és XX. Nemzetközi Böllérverseny a Sóstói Múzeumfaluban
Fotó: Trifonov Éva

Február 19-én ismét a gasztronómiai élvezeteké lesz a főszerep a Sóstói Múzeumfaluban, ahol kóstolójegyekkel lehet majd megízlelni a gasztronómiai kínálatban felsorakoztatott finomságokat. A kóstolójegy ára: 500 Ft, amit a látogatók a múzeumfalu több pontján is megvásárolhatnak.

Az önkormányzat támogatásának köszönhetően a rendezvényre a belépés ingyenes és díjmentes autóbusz különjáratok is indulnak Sóstógyógyfürdőre.

Ebben az évben 20 csapat méretteti meg magát, és mutatja meg főzőtudományát. A nap során 15 ezer adag ételt kínálnak majd kóstolásra. A látogatók a rendezvényen végigkövethetik a mangalica sertéshús feldolgozásának teljes folyamatát, a szúrástól a kolbász töltéséig.

Hagymás vér, hurka, kolbász, tepertő, megannyi disznós finomság, és persze jó hangulat vár azokra, akik ellátogatnak a skanzenbe.

Program:

6:00 – Kapunyitás

6:30 – 7:30 Disznóvágás

9:40 Megnyitó Beszédet mond:

• Dr. Kovács Ferenc polgármester,

• Dr. Nagy István agrárminiszter,

• Dr. Szabó Tünde államtitkár, országgyűlési képviselő,

• Dr. Vinnai Győző országgyűlési képviselő.

15:00 – Eredményhirdetés

A legjobbakat díjazzák

Az idén 20. alkalommal meghirdetett böllérversenyen a csapatmunkát, a böllérek szakértelmét, a hús előkészítését is értékeli majd a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség szakavatott zsűrije. Díjazzák a legjobb böllért, hurkát, torost, kolbászt, fogópálinkát és forralt bort, mindezeken túl pedig közönségdíjat vehet át a legnépszerűbb csapat. Idén először díjat vehet át a legtávolabbról érkező látogató is.

7:00 – 18:00 Helyi termelők vásári forgataga

8:00 – 16:00 Népi játszótér

Az idei évben tovább színesítve a fesztivál hangulatát a mohácsi busók, a panyolai alakoskodók, és a népzenészek felvonulása a nap folyamán többször is megtekinthető. Emellett helyi termelők vásári forgataga és népi játszótér is várja majd az érdeklődőket.

Botos Busócsoport

A csoport 2002-ben alakult, azóta évről-évre több taggal bővül, sokác-lányokkal (szép busókkal) és fiatalokkal is. Ezúttal az ottani sokácok táncaiból is ízelítőt adnak majd a közönségnek. Mára a létszámuk meghaladja a 80 főt, amivel a második legnépesebb csoportnak számítanak.

Panyolai alakoskodók

Panyola településen nagy hagyománya van a télűzésnek, a farsangi ünnepkörhöz kapcsolódó eseményeknek. A panyolaiak a hosszú, csendes, már-már unalmas hideg napokat megelégelve zajkeltéssel, tréfával, maskarába öltözéssel és egyéb mulatságokkal, vidámságokkal igyekeztek véget vetni a télnek. A maskarások, farsangolók végigjárták a falut, illetve be-belátogattak házakba. Jellegzetes maskarás alakoskodás hagyománya alakult ki, melynek főbb alakjai közé tartozik a medve.

Népzenészek

A Nyíregyházi Egyetem Zenei Intézetének 30 éves jubileuma alkalmából az ottvégzett népzenészek találkozója is a rendezvényen zajlik.

Ingyenes autóbuszjáratok útvonala

Vasútállomás - Krúdy Vigadó (megállóhelyek: Vasútállomás, Kossuth utca 9, Sóstói úti Kórház, Krúdy Vigadó)

Krúdy Vigadó - Vasútállomás (megállóhelyek: Krúdy Vigadó Sóstói úti Kórház, Kelet Áruház, Vasútállomás)

Indulási időpontok:

• Vasútállomás - Krúdy Vigadó: 6,00 ; 6,30; 7,00; 7,30; 8,30 ; 9,00; 9,30; 10,00; 10,30; 11,00; 11,30; 12,00; 12,30; 13,00; 13,30 ; 14,00; 14,30; 15,00

• Krúdy Vigadó - Vasútállomás: 10,00; 11,00; 12,00; 13,00; 14,00; 15,00; 16,00; 17,00; 18,00

Kapcsolódó galéria

Szombaton Disznótoros Fesztivál a Sóstói Múzeumfaluban