Gibbon suli a javából
A fehérkezű gibbon család legifjabb tagja is tanulja már a csimpaszkodás művészetét.A gibbonok a legakrobatikusabb főemlősök, minden egyes porcikájukkal a fákon való élethez alkalmazkodtak. Karjuk hossza kétszerese testhosszuknak, s legjellegzetesebb mozgásformájuk az mikor egyik kezükről a másikra lendülve közlekednek a fákon. Ez a helyváltoztatási mód egyedülálló az állatvilágban – függeszkedve, fogásról-fogásra haladnak anélkül, hogy a lábukat használnák.
A Nyíregyházi Állatpark fehérkezű gibbon családjának legifjabb aprósága, élete első négy hónapját anyjába csimpaszkodva töltötte, ám már nagy testvéreihez csatlakozva elkezdte tanulni a függeszkedést, s egyre több időt tölt – olykor anyai segítséggel – a fák ágai között.
[REKLAM]
A család a legfiatalabb kölyökkel öttagúvá vált. A szülőpár, a svéd állatkertből érkezett nőstény és a magyar származású hím 2007 óta él együtt egy tenyészprogram keretében, s frigyük igen szerencsésnek mondható, hiszen ez a harmadik kicsinyük, ami itt Nyíregyházán születik.
A fehérkezű gibbonok (Hylobates lar) monogám párkapcsolatban élnek, és a nőstények harminchetes vemhesség után általában egy kölyköt hoznak a világra, akit 4-7 hónapos korig szoptatnak. A gibbon pár napfelkeltekor duettet énekel, jelezve lakó- és táplálkozási területük határait. A különleges ének a szárazföldi emlősök talán legfelejthetetlenebb hangjai közé tartozik, amit az ide érkezők (és a park hotelében megszállok) a kora reggeli és a déli órákban is hallhatnak.
Ráadásul látogatóink egy különleges „majom szigeten” tekinthetik meg a mindig örökmozgó családot, ahol csupán egy vizesárok választja el a vendégeket a főemlősöktől.
Sóstó Zoo