Erdőfelújítás a Sóstói-erdőben

A társaság 2013-tól fokozatosan, kisebb erdőterületeket érintően, erdőgazdálkodási ütemterv alapján végzi az erdőfelújítási munkálatokat. Az átalakításnak köszönhetően az erdőben egyszerre, nagy területen nem történik fakitermelés, így az erdő jó egészségi állapotát és megújulását a lehető legkíméletesebben, az ökológiai szempontok messzemenő figyelembevételével biztosítják. Az erdőrészen található fák túlkorosak, betegek, az akácok 70–80 évesek, a tölgyek életkora meghaladja a száz évet. A fák egészségi állapota és a balesetek elkerülése érdekében vált szükségessé az erdőrészlet felújítása. A vágási munkák január végén kezdődnek, és tavasszal a területen 3,5 ezer tölgyfacsemetét telepítünk.

Korábban hasonló felújítást végzett a társaság egy közel 2 ezer négyzetméteres erdőrészleten a sóstói kilátó környékén, ahol az elültetett több ezer facsemete szépen fejlődik, miközben az erdőkép jelentősen nem változott meg. A mozaikszerű, időben és térben szórt gazdálkodási forma ugyanis biztosítja a folyamatos erdőborítást és védi az erdő életközösségeit. Az erdő fokozatos felújításával egy változatos kor- és fajtaösszetételű erdő, egészséges faállomány kialakítására törekednek. Hosszú távon minél nagyobb erdőterületen szeretnének helyreállítani az őshonos gyöngyvirágos-kocsányos tölgyest, hogy a Sóstói-erdő évtizedek múlva is a városlakók kedvelt pihenőhelye, Nyíregyháza „zöld szíve” maradhasson.