Érdemes még most, a fűtési szezon kezdete előtt karbantartani tüzelő-fűtőberendezéseinket
A fűtési szezon végezetével, amikor az otthoni tüzelő-fűtőberendezéseket már nem vagy csak alkalmanként használjuk, érdemes megtervezni és ütemezni a karbantartással, ellenőrzéssel kapcsolatos feladatokat.
Nem célszerű ugyanis ezeket a teendőket a következő fűtési szezon előtti utolsó napokra halasztani. Az esetleges hibákat egyszerűbb most javíttatni és még a kéményseprő is hamarabb ráér az ellenőrzésre. A kéményseprő a füstelvezető épségét, valamint a fűtésrendszer műszaki állapotát, működését is ellenőrzi. Célja az esetleges problémák kiszűrése, így a balesetek megelőzése. Aki az online ügyintézést választja, a kemenysepres.hu honlapon előre megadhat két-három, kéményellenőrzésre megfelelő napot – ebben az esetben a kéményseprők telefonon felveszik az ügyféllel a kapcsolatot és közösen megállapodnak az ellenőrzés pontos dátumáról, időpontjáról.
Dóka Imre, a Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője elmondta:
Fontos az, hogy a lakossági szektorban ingyenes a kéményseprés. A társasházi lakások esetében értesítőt küld a kéményseprő, a magánházak esetében, azaz a családi házas övezetekben viszont maguknak a lakóknak kell megjelölni legalább 3 időpontot amikor úgy gondolják, hogy otthon vannak és akkor a kéményseprő fel tudja velük venni a kapcsolatot. Ugyanakkor az is fontos, hogy ne hagyjuk a fűtési szezonra majd ezeknek a füstelvezetőknek és maguknak a fűtési rendszereknek az ellenőrzését, hiszen a felkészülés időszakában hamarabb kiderülnek a hibák, hibalehetőségek és így a baleset vagy ne adj Isten a haláleset is elkerülhető.
A szilárd tüzelőanyaggal működő fűtőberendezések kéményeit évente, a gázzal működőket pedig kétévente érdemes átvizsgáltatni – ezek az ellenőrzések ingyenesek. Ám amennyiben, ha valaki családi házban él és a házba gazdálkodó szervezet van bejegyezve, az ellenőrzésekért már fizetni kell és ugyanúgy egy-, vagy kétévente kötelező megrendelni egy kéményseprőcégtől a kéményseprést. A társasházban működő gazdálkodó szervezetekhez a kéményseprő hívás nélkül érkezik, de a munka díját ugyanúgy ki kell fizetni.
Horváth Kíra, Dér Vivien