Átadták a Kabay-díjakat: kiemelt figyelem irányul a vízdiplomáciára napjainkban
Tarján Péter fizikus, és Veres József vízügyi mérnök kapta idén a MTESZ Kabay János-díját. Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat, illetve a Magyar Hidrológiai Társaság két aktív szakembere méltó örököse az egykori Alkaloida megalapítója, a gyógyszerész Kabay Jánosnak.
A MTESZ ünnepségén, a díjkiosztó eseményen a köszöntők a tudomány népszerűsítése, annak nyomatékos értéke mellett szóltak, és arról, hogy a tudományt nem illik összekeverni az információval, a felületes tudással. Ha Kabay Jánosról, e példamutató tudósról, üzemszervezőről esik szó, Tiszavasvári és a mák jut az ember eszébe. Az eredetileg 40-es évek legvégén alakult MTESZ, megyénkben egyesületben olvadt össze a közelmúltban, melyben az atomfizikától a legkorszerűbb informatikán át a gombákig sok mindennel foglalkoznak a tudós emberek.
Gubik László kiemelte:
A társaságokat összegyűjtve, tagjainknak, munkájuk elismeréseként díjat adunk át. Ez a Kabay-díj. Azt a munkát, ami korábban volt, a képzés, a különböző programok szervezése, azt továbbra is tartjuk. Jelenleg a közgyűlésnek 20 tagja van, ezen belül működik az elnökség, és az ő javaslatuk alapján kerül a díjazott személye kijelölésre.
Tarján Péter 15 éve tanít a Nyíregyházi Egyetemen, annak jogelőd intézményében leendő fizika tanárokat, mérnököket, környezettan szakos hallgatókat. A nagyenergiás részecske fizika területén kutat. Kapcsolata van az európai magfizikai kutatóintézettel, de vendégoktatóként, mint Phd hallgató hónapokat töltött egy floridai intézetben.
Dr. Tarján Péter fizikus, egyetemi docens elmondta:
A kutatás az folyamatosan halad előre, a részecskefizika, nagyenergiás fizikának a két nagyobb szent grálja közül megtaláltuk gyakorlatilag mind a kettőt már a 2010-es évek elején. Most ezeknek az újonnan felfedezett anyagok halmazállapotainak – egy nagyon sűrű maganyag – speciális állapota tulajdonságainak a feltérképezése zajlik.
Ezek alapkutatások, nagyban nem változik meg ettől a világ, de sok kutatásról bebizonyosodott, hogy a hétköznapi életre is hatása van. Ilyen volt például az elektromosság tulajdonságainak felfedezése. A másik díjazott a víztározókkal, vízgazdálkodással áll mindennapi kapcsolatban.
Veres József, a Felső-Tiszavidéki Vízügyi Igazgatóság vízügyi mérnöke hozzátette azt is:
Közel 30 éve foglalkozom a vízgazdálkodás és a környzetvédelem különböző szakterületeivel. Ez alatt az idő alatt, ami fontos feladatom volt, hogy a társadalmi igényeket, és a természeti elvárásokat valamilyen módon össze tudjam hozni. Úgy tudjuk a megye lakosságát, a megyében dolgozó vállalkozókat segíteni vízzel, hogy a környezet ne károsodjon és azok a kedvezőtlen folyamatok, amit többek között a klímaváltozás is okoz, valamilyen módon tudjuk kompenzálni, segíteni. Ez egy nagy kihívás.
A feladathoz a mai kor technikáját kell alkalmazni, mely újabb kihívás a kutatók számára. Kiemelt téma a vízminőség, illetve a vízdiplomácia, hiszen megyénk három ország határán fekszik, és a vízkészlet nagy részét külföldről kapjuk.