Bem Apó nyomában

A „Sto Lat” Lengyel-Magyar Baráti Társaság október végén Lengyelországba kirándult.

– Az őszi színekbe öltözött Beszkideken átkelve Lipnica Murowana városában a tornácos házakkal övezett Ryneket, majd Szent Leonard 15. századból fennmaradt, a Világörökség részét képező freskós fatemplomát és a Nagy Kázmér által alapított tekintélyes plébániatemplomot kerestük föl. Nowy Wiśniczben Lengyelország legnagyobb barokk várkastélyát s annak történelmi termeit szakavatott vezetéssel tekinthettük meg. Másnap az 1845-ben alapított Okocim Sörgyárba látogattunk el, ahol a gyártás folyamatával és híres termékeivel ismerkedhettünk meg. Brzesko városában városnézésen vettünk rész, melynek során – többek közt - az 1447-ből való későgótikus Szent Jakab-templomot, annak színes üvegablakokkal ékes új imatermét csodáltuk meg, majd az ódon városházát látogattuk meg, ahol a hivatal képviselője külön beszéddel köszöntött minket. A harmadik napon a 110.000 lakosú, műemlékekben gazdag Tarnów óvárosának nevezetességeit vettük sorra. Püspöki katedrálisában a miséző pap külön áldást mondott csoportunkra. Végezetül részt vettünk egy „Bem-túrán” is: elzarándokoltunk Józef Bem (1794-1850) szülőházához, majd a hamvait rejtő szarkofághoz, mely egy pompás park tava fölött hat korinthoszi oszlopon nyugszik. Bem tábornok belvárosi szobrára pedig nemzeti szín szalagot kötöttünk, s elénekeltük a Himnuszt – tájékoztatta szerkesztőségünket Bárkányi Wiesława és Sipos László.