Az apja feleségül veszi a menyasszonyát – Horváth Illés Don Carlosként debütál

Feb 18, 2018

Kilencévesen tűnt fel Gálffi László oldalán a Budapesti Kamaraszínházban, mint II. Edward király fia, ám huszonnégy évet kellett várnia, hogy ismét „trónörökös” lehessen II. Fülöp spanyol uralkodó gyermekeként.

Bár többször jártam már a nyíregyházi színházban, de korábban nem dolgoztam még itt.

– nyilatkozta lapunknak a Régimódi történet című tévéjátékból vagy a Munkaügyek sorozatból is jól ismert művész.

Nagyon sok vidéki teátrumban játszottam már, mégis talán itt láttam a legtöbb előadást, ugyanis négy korábbi főiskolai osztálytársam ide szerződött: Fridrik Noémi, Losonczi Kata, Olt Tamás és Fellinger Domonkos, s gyakran jöttem hozzájuk látogatóba. Bár még a próbák elején járunk, de már látszik, kemény feladat elé állít bennünket Schiller műve. Hatalmas terjedelmű a dráma, öt felvonásos, ráadásul a XVIII. században keletkezett alkotás nyelvhasználata távol áll a korunkétól, ezért Szabó Máté rendező és Sediánszky Nóra, a színház művészeti tanácsadója rövidítettek a szövegen, s a nyelvezetét is közelítették a maihoz. Mindkettőjükkel dolgoztam korábban többször Budapesten, illetve Mátéval Szegeden is.

A szeme előtt élnek házaséletet

Mint elmondta, az általa alakított Don Carlos roppant szenvedélyes ember. Ebből adódik sok konfliktusa, többek között a saját apjával, a királlyal is. Csöppet sem kerüli a kiélezett helyzeteket, sőt, mintegy keresi is azokat, s olyan lelkiállapotokba kerül, ami megkérdőjelezi, hogy alkalmas-e a trónutódlásra. Tetézi a bajt, hogy az apja az ő menyasszonyát veszi feleségül. Mindenkinek végtelenül nehéz elviselni a szerelmi csalódást, ráadásul még nehezebbé teszi ezt számára, hogy az új pár a szeme előtt él házaséletet. Ez a helyzet a legerősebb jellemeket is kikezdené. Itt ráadásul birodalmakról van szó, hiszen Spanyolország ebben az időben hatalma csúcsán állt, de a legnagyobb uralkodók is ugyanúgy szeretnek, szenvednek, féltékenykednek, önhittek, mint a kisemberek. Színészként ő nem a kedvese, Valois Erzsébet „árulására” koncentrál majd, hanem belátja, a francia királylány maga is elszenvedője a hatalmi játszmáknak, hiszen a II. Fülöppel kötött frigye révén két birodalom egyesíti az erejét.

Harcban az évszázaddal

Ebben az időszakban erőteljesen terjed a protestantizmus. A katolikus rend próbálja fenntartani korábbi hatalmát, ezért tűzzel-vassal akadályozza az új tanok terjedését.

– folytatta Illés.

A vallásszabadság ebben az időben csöppet sem volt evidens. Az a kérdés, megengedhető-e, hogy valaki másban higgyen, vagy meggyőződését el kell fojtani. Carlos gyermekkori barátja Posa márki, akit Schiller szócsöveként szoktak aposztrofálni. Ketten nem csupán eszmeileg, de érzelmileg is kötődnek egymáshoz. A műben szinte mindenütt összekapcsolódnak a politikai és a magánéleti szálak... Nem barokk miliőben játszunk majd, napjainkhoz közelítünk a díszletek és a jelmezek vonatkozásában is.

Legkedvesebb idézetem a műből: Párbajra hívom az egész évszázadot.

Ez egy nagyon patetikus mondat, ami fellengzősnek tűnik, de benne van ugyanaz a hevület, ami mindnyájunkra jellemző, ha magával ragad bennünket egy nagy cél. Ilyenkor úgy érezzük, nincs előttünk akadály. Ez az, ami az emberiséget mindig előre viszi.

 

Sz. Kántor Éva

Előző hír
Swing, szerelem, Szulák - koncert a VMKK-ban
Következő hír
Beszélgetés egy 56-os hazafival

Kapcsolódó híreink