Árstop – A friss tojás és az étkezési burgonya is hatósági áras lett

A szerdai Kormányinfón jelentették be a részleteket a legutóbbi kormányülés döntéseivel kapcsolatban. Gulyás Gergely, miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, tárgyaltak a gazdasági helyzetről, uniós ügyekről, és energetikai kérdésekről is.

Azt állapították meg, hogy a legnagyobb probléma a szankciós infláció, az energiaárak emelkedése jelenik meg az élelmiszerárak növekedésében is, amíg újabb szankciók veszélye merül fel, addig szankciós infláció is lesz. A KSH szerda reggeli adatai szerint ez októberben elérte a 21,1 százalékot. A miniszter ismertette, a kormány szándéka, hogy a jövő év végére a jelenlegi felére szorítsa az infláció mértékét, ezért tartják fenn a rezsicsökkentett árakat az átlagfogyasztásig, a benzinárstopot, valamint a kamatstopot. A kormány arról döntött, hogy bővíti az élelmiszerárstop alá vont termékek körét. A friss tojás és az étkezési burgonya esetében az üzletben folytatott kereskedelmi tevékenység vagy csomagküldés esetén a bruttó kiskereskedelmi ár a 2022. szeptember 30. napján alkalmazott árnál nem lehet magasabb. Gulyás Gergely arról is tájékoztatott, hogy december 31-ig döntöttek a rezsiárakról, a rendszerhasználati díj nem emelkedhet a lakossági fogyasztók számára a jövő évben sem, miután azonban az energia drágább lesz, magasabb áron tudnak vásárolni is, de az emelkedés nem jelenthet terhet a lakosságnak. A kormány ezért extraprofit adót fog kivetni a kiegyenlítő szolgáltatást nyújtó erőművekre, 2022-ben 13 százalékban, 2023-ban pedig 10 százalékban állapítják meg az adókulcsot, ez mintegy 40 milliárd forint pluszt fog jelenteni a költségvetésnek.