Új bölcsőde – 48 férőhelyes, görögkatolikus intézmény működik az orosi városrészben
48 férőhelyes bölcsődét építtetett a Nyíregyházi Egyházmegye Oroson, az intézményt ünnepélyes keretek között adták át szerda délelőtt. A beruházás eredményeként az első görögkatolikus bölcsőde működik a városban. Az intézmény kialakításával létrehoztak tizenkét új munkahelyet is. Az elmúlt évek fejlesztéseinek köszönhetően Nyíregyházán jelenleg a bölcsődés korú gyermekek 38 százalékának tudnak intézményi férőhelyet biztosítani a városban, ez jóval kedvezőbb adat az országos átlaghoz képest – erről a gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár beszélt az orosi átadóünnepségen.
Rengeteg játék és mesekönyv kapott helyet az új görögkatolikus bölcsődében Oroson, a folyosót pedig a vidám, virágos dekoráción túl az apró kezek alkotásai is díszítik. Egy teljesen új, tágas és modern, jól felszerelt intézmény működik a Vezér utcán.
Hivatalosan is átadták az intézményt
A bölcsőde nemrégiben nyitotta meg kapuit a családok előtt, szerdán pedig ünnepélyes keretek között is átadták a beruházást. Az ima után egy különleges részéhez ért a szertartás, szentelt olajjal kenték meg az intézmény területén található kereszteket, illetve megszentelték az új bölcsődét Szocska Ábel megyés püspök és Szabó Tamás pasztorális helynök vezetésével.
Látom a jó Istent a teremtett világnak a szépségében, tavasz van: a jó időben, a virágokban, de jó Istennek a jelenlétét látom a ránk bízott gyermekek tekintetében. Az Istent nem láthatja senki, de látom a szülői gondoskodásban, abban a szülői szeretetben, amellyel a gyerekeikhez fordulnak. Az Istent nem láthatja senki, de én mégis látom, mert jelen valóvá válik egy érintésben, a munkatársainknak a munkájában, mondhatnám azt, hogy az Isten jelenléte jelenvalóvá válik, láthatóvá válik ennek a bölcsődének a létében”
– mondta Szocska Ábel, a Nyíregyházi Egyházmegye megyés püspöke.
A szülők olyan intézménybe írathatják be a gyermekeiket, ahol a görögkatolikus vallás és hagyományok tisztelete a mindennapi élet része, már egészen kis kortól.
48 férőhely, 12 új munkahely
Az elmúlt években nagy igény mutatkozott egy bölcsőde kialakítására az orosi városrészben, a most elkészült beruházás pedig egyben munkahelyteremtő fejlesztés is volt – hangsúlyozta köszöntőjében dr. Kovács Ferenc polgármester.
Nem lehet semmi fontosabb annál, mint amikor a jövő alapjait rakjuk le, a jövőt pedig a gyermekek jelentik. Éppen ezért azt gondolom, hogy nemcsak az új bölcsőde megáldásánál vagyunk most jelen, hanem a jövőre vonatkozó hitünk kifejeződése is ez, ami vonatkozik a gyermekekre, a családokra, az értékrendünkre, a nevelés fontosságára, a közösség és az egyház megtartó erejére is. Nagyon örülök, hogy egy új bölcsőde létesült itt, ami 48 gyereket fogad és egyben 12 új munkahelyet is létrehoz”
– tette hozzá dr. Kovács Ferenc.
„A családok a kiindulási pont”
Az elmúlt időszakban egy olyan politikát igyekezett megvalósítani a kormány, amelyben a családok nem mellékszereplők, hanem a kiindulási pont – erről már a gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár beszélt az orosi ünnepségen. Nyíregyházán az elmúlt években megújultak az intézmények, illetve több új is épült, ezzel segítve azokat a szülőket, akik szeretnének visszatérni a munka világába.
Élen jár Nyíregyháza
Országosan is élen jár Nyíregyháza, miután itt hároméves korosztályig a gyerekek több mint 38 százaléka rendelkezik elvileg bölcsődei hellyel Nyíregyházán. Ez a szám országosan 25 százalékot haladja meg egy picivel. Ez alapján azt tudom mondani, hogy Nyíregyháza kifejezetten és kiemelten figyel arra, hogy a bölcsődés korú gyermekeknek helye legyen. Egy bölcsődei intézmény alapításának legalább három előnye van: az a család, aki gyereket szeretne vállalni, ott az anyuka munkát is tud vállalni, helyben meg tudja ezt tenni, nem kell elköltözni, illetve amit polgármester úr is említett, hogy a munkaerőkérdésben is fontos munkahelyteremtő beruházás lehet egy bölcsődének az építése”
– hangsúlyozta Fülöp Attila gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár.
Egyházmegyei beruházások
Nyíregyházán a bölcsődei szolgáltatás közel egyharmada egyházi fenntartásban működik, a várossal közösen dolgoznak azon, hogy minél több férőhelyet kínáljanak a családoknak – tette hozzá az államtitkár. A Nyíregyházi Egyházmegye egy időben két új intézményt is építtetett, az egyiket Oroson, a másikat Rakamazon. Mindkét intézmény 48 férőhelyes, az európai uniós és kormányzati támogatással létrejött beruházás értéke közel másfél milliárd forintra tehető.