Ügynökök, informátorok, jelentések – Ismerje meg az állambiztonsági besúgóhálózat történetét!

Feb 15, 2025

Takács Tiborral, az Ügynökök, informátorok, jelentések című kötet szerzőjével Szemán László az MNL Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Levéltárának munkatársa beszélget.

Hogyan és miért akartak beszervezni az ötvenes évek közepén egy kisvárosi zenetanárnőt? Mivel próbáltak rávenni az együttműködésre egy vidéki gyermekgyógyászt, és az illető miként igyekezett kibújni ez alól? Milyen szerepük volt az 1956 utáni megtorlásban az ügynököknek, informátoroknak, besúgóknak, akik között akadtak olyanok, akiket zsarolással szerveztek be, de olyanok is, akik önként jelentkeztek, és még kitalációkkal is traktálták a tartótiszteket, csak hogy jó pontokat szerezzenek? Mi is volt az a bizonyos K-lakás? És végül mikor, milyen körülmények között és miatt kellett felszámolni a hosszú évtizedeken át fáradságosan és gondosan építgetett ügynökhálózatot?


A rendszerváltás óta eltelt több mint harminc évben sokszor törtek ki késhegyig menő viták, olykor botrányok a kérdés miatt, hogy valóban nyilvánosak-e az "ügynökakták", valóban kutathatók-e a Rákosi- és a Kádár-korszak állambiztonságának iratai. Bármit gondolnak is a történészek, szakemberek, a közvélemény szerint a válasz egyértelmű "nem". Takács Tibor ezt a nagyközönség előtt részben még mindig feltáratlan állambiztonsági múltat mutatja be tudományos igénnyel, ám közérthető formában. Könyvében megvizsgálja, milyen kép él a köztudatban a politikai rendőrségről és annak tagjairól, szemlélteti, hogyan épült fel és működött az ügynökhálózat az 1945-tól 1990-ig terjedő időszakban, és részletes esettanulmányokban, konkrét emberi sorsokon keresztül hozza közelebb az olvasóhoz a kort és szereplőit.

Időpont: 2025. február 21. (péntek) 11.00
Helye: MNL Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Levéltár kutatóterme
Előző hír
Mr. és Mrs. – Egy színpadi produkció, amit látnia kell!
Következő hír
Megkezdődött az ország legfinomabb fesztiválja! – Ahol a „disznóság” nem bűn!

Kapcsolódó híreink