Szellemtől ihletett festészet – Verebes György alkotásaiból nyílt kiállítás
Verebes György alkotásaiból nyílt kiállítás a Pál Gyula Teremben és a Városi Galéria kiállítótermeiben. A művész 3 alkotói ciklusába enged bepillantást és 20 év munkáiból válogatott. Verebes Györgyről azt tartják, igazi polihisztor, akinek a munkáját számos rangos elismerés fémjelzi. Az elmúlt években Munkácsy-díjjal jutalmazták, tavaly pedig Magyarország Érdemes Művésze lett.
Kéz, amely alkot, teremt, gesztikulál, imádkozik. A kéz, az emberré válás egyik legfontosabb „eszköze”. Talán ez tűnik fel először, miközben Verebes György nyíregyházi kiállítását megtekintjük. A művésztől aztán megtudjuk, hogy három különböző ciklus legjobb alkotásait hozta el a szabolcsi megyeszékhelyre. Az anyag hatalmas, megtölti a Városi Galéria kiállítótermeit és még a Pál Gyula Terembe is jutott belőle.
- Ezek a terek azért kiválóak egyébként ebből az alkalomból, mert itt három ciklus képei jelennek meg, vagyis válogatás 3 összefüggő ciklusból, az egyik az Alvó titánok ciklus, amivel 20 éve foglalkozom, a másik a Mudrá-ciklus, ami a rituális kéztartások festményeit jelenti, fogalmazhatnánk úgy is, hogy a kezek jógáját és a legújabb ciklus a Szóma-Széma, ami a test, ami az öntest tudat viselésének a figuratív megjelenítéseit tartalmazza és mivel itt több teremben volt lehetőségem kiállítani, ezért ezeket a témaköröket külön tudtam választani, de mégis egy kiállítás keretei között szólalnak meg, és így ez a megoldás tökéletes szerintem
- mondta el Verebes György, Magyarország Érdemes Művésze.
Verebes György a vajdasági Zentán született. 1989-ben szerzett diplomát a Magyar Képzőművészeti Főiskolán. Magát festőművésznek tartja, de pályája során készített könyvillusztrációkat, színházi díszletet, tervezett belsőépítészeti arculatot. Sőt, közreműködött jazz- és világzenét játszó zenekarban, amelynek alapító tagja volt, tehetséges zongorista, zeneszerző, és színházi zenét is szerez. 2017-ben szakmai munkája elismeréseként Munkácsy Mihály-díjat kapott. 2021-ben a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagjai közé választotta. 2023-ban Magyarország Érdemes Művésze díjjal tüntették ki. A nyíregyházi kiállítást János Zoltán irodalomtörténész méltatta, aki azt mondta, Verebes György igazi polihisztor.
- Az egyik utolsó polihisztor, vagy az utolsó polihisztorok egyike, bár magyar nyelvterületen Kós Károlyt tekintik az utolsó polihisztornak, de Verebes György festőművész, zenész, költő, irodalomszervező, kiállításszervező, a Szolnoki Művésztelepet hozta vissza a sírból és érte el, hogy 2017-ben Magyar Örökség díjat kapott, jazz-zenész zeneszerző. Mit mondjunk még? Egy komplex ember, aki kezdeni akart valamit az életével és teljes energiájával rászánta magát arra, hogy a művészetet alkossa és szolgálja
- emelte ki dr. Jánosi Zoltán Pro Comitatu-, József Attila- és Magyar Örökség díjas irodalomtörténész.
A kiállítást megtisztelte jelenlétével Szolnok országgyűlési képviselője is. Kállai Mária akkor kötött barátságot a művésszel, amikor a politikus még Szolnok alpolgármestereként dolgozott. Büszke arra, hogy a művész szorosan kötődik a szolnoki művészeti élethez.
- A Szolnoki Művésztelep művészeti vezetője évtizedek óta egyrészt. Másrészt annyira fantasztikus az, hogy akár a Szolnoki Képzőművészeti Társaság megalapítójaként, a Magyar Festészet Napja Alapítvány kuratóriumi elnökeként egy olyan művészetszervezői, olyan közösségszervezői képességgel is megáldotta a teremtő, ami azt gondolom, hogy egy óriás kincs
- hangsúlyozta Kállai Mária a FIDESZ-KDNP országgyűlési képviselője.
Verebes György tárlatát múlt pénteken ünnepélyes keretek között nyitották meg. Keddtől szombatig 9.00–17.00 között látogatható és december 7-ig várja a nagyközönséget.