Százötven éves a nyíregyházi Jósa András Múzeum
A nyíregyházi megyei múzeum gazdag régészeti gyűjteményét a kiváló régészként, orvosként ismert Jósa András alapozta meg, és az intézmény jelenleg csaknem egymillió műtárgynak ad otthon - ismertette az intézmény történetét Rémiás Tibor igazgató, hozzátéve, hogy a kiállítóhelyen található műtárgyak mintegy 90 százalékát a régészeti anyag képezi, emellett történeti, néprajzi, valamint képzőművészeti gyűjteménnyel is rendelkeznek.
Mint mondta, az intézményhez tartozik Nyíregyháza másik fontos múzeumi létesítménye, a Sóstói Múzeumfalu, ahová évente 65 ezer látogató érkezik.
Az igazgató kitért arra, hogy a jubileum alkalmából 2018-ban három kiállítással várják a látogatókat, köztük a Magyar Nemzeti Múzeum Seuso-kincset bemutató vándortárlatával. A késő római császárkor egyik legjelentősebb ezüstkincse Székesfehérvár, Zalaegerszeg, Kaposvár, Kecskemét, Miskolc után lesz látható Nyíregyházán a Jósa András Múzeumban március 27. és április 15. között.
Közlése szerint jelenleg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Értéktár programja keretében megvásárolt erdélyi tallérgyűjteményekből látható tárlat a múzeumban február végéig.
A Fejedelmeink mesés kincsei című kiállítás törzsanyagában az erdélyi fejedelmek által vert ezüsttallérokat és aranydukátokat láthatja a közönség.
Az erdélyi fejedelemség 150 éve alatt 12 pénzverdében készültek ezek a csodálatos tallérok.
– ismertette az igazgató. Az arany- és ezüstpénzek, valamint a verőtövek mellett a kiállításon megtekinthető néhány korabeli erdélyi fegyver – díszsodronying, huszár félvért és sisak, díszszablya, díszbuzogány –, amelyeket a Magyar Nemzeti Múzeum kölcsönöz a tárlatra. A bemutatóhoz interaktív múzeumpedagógiai program kapcsolódik, ezen János Zsigmondtól II. Rákóczi Ferencig az erdélyi fejedelmeket ismerhetik meg az érdeklődők.
Forrás: MTI