Súlytalan celebek helyett ismerjük meg Hegedűs István „Fityulát”! - Ezt ajánlják a Kossuthban
Magyar bajnok öttusázó, a róla készült rajz díszítette a régi húszforintost, és az alakja feltűnik a Citadella szoborcsoportjában, ráadásul nyíregyházi származású és a Kossuth gimnázium méltán büszke rá – Hegedűs István életéről hangzott el előadás a Kossuth gimnáziumban. A „Fityula” becenevet viselő híresség nemrég a települési értéktárba is bekerült, a gimnázium testnevelő tanára pedig úgy döntött, hogy a mindig új diákoknak is érdemes megismerkedni életútjával.
Kiadványok, fényképek, kortörténeti dokumentumok idézik fel Hegedűs István alakját a Kossuth gimnázium dísztermében. „Fityula” Nyíregyházán született, itt nőtt fel, itt tanult meg úszni, itt kezdett sportolni és itt érettségizett. Aki már hallott az életútjáról, azt mondja, büszke rá.
"Én nyolc éve futballozom, és nagyon szeretem ezt a sportot, és hallottam erről, hogy ez az úriember kijutott az olimpiára és ez a Kossuthnak egy dísz, hogy az olimpián szerepelt, és nagyon büszkék vagyunk rá"
- mondja gimnáziumba járó Varga Márk.
Hegedűs István rendkívül jó fizikummal rendelkező, tehetséges sportoló volt, akire felfigyeltek, miután Budapestre került egyetemre. Így állt modellt a Citadella szoborcsoportjához, róla mintázták a fáklyavivőt, de évtizedekig őrizte alakját a korabeli 20 forintos, amelynek hátoldalát szintén a nyíregyházi sportoló idealizált alakja díszítette. Ez a papírpénz pedig még egy legendás filmben, az Egészséges erotikában is komoly szerepet kapott.
"Ha összerakjuk ezeket az apró elemeket, mint egy puzzle-t, akkor az előadás végére összeáll a kép, hogy mennyi mindenről nem tudunk, ami Hegedűs Istvánhoz kapcsolódik. A 20 forintos egy ismert dolog, de a Szabadságszobor Budapesten kevésbé, vagy azok a filmek, amik őrá utalnak, tegyük fel az Egészséges erotikában, azt gondolom, hogy ezeket az apró elemeket összerakjuk, akkor így lesz teljes az életmű, hogy ebben a tragikusan rövid életútban, ebben a 32 évben annyi minden belefért, hogy erre mi, nyíregyháziak és a Kossuth gimnázium tanulói büszkék lehetnek, hogy ő is egy nyíregyházi volt, ő is közülünk való volt és milyen szép sikereket elért"
- magyarázta Komiszár Dénes, helytörténész.
Komiszár Dénes részletes beszámolót tartott a Kossuth diákjainak „Fityuláról”. Kiemelte, hogy a sportoló bekerült a települési értéktárba is. Az előadást szervező testnevelő tanár azt mondta, ilyen példaképekre van szüksége a diákoknak.
"Egy picit értékvesztett lett a világunk és sajnos a diákság olyan celebeket követ, akik mögött nincs tartalom, és Hegedűs István mögött van. Itt tanult a gimnáziumunkban 1934 és 1938 között, magas szinten sportolt, diplomát szerzett, ezek mind olyan erények, amelyeket egy fiatalember, fiatal hölgy elé oda kell raknunk, hogy ezt meg lehet csinálni"
- emelte ki Pazonyi György testnevelőtanár.
Hegedűs István a történelem viharai miatt nem élt hosszú életet. 1956 októberében épp edzést ment tartani a Sportuszodába, amikor egy utcai lövöldözésben az ÁVH-sok lelőtték. Rosszkor volt, rossz helyen. Azonban a mai előadás után Adyval együtt mondhatja: „ifjú szívekben élek.”