Romlott a levegő minősége – A szerdán érkező hidegfront javulást hozhat

Romlott a levegő minősége – A szerdán érkező hidegfront javulást hozhat

A levegőszennyezettségben a 75 mikrogramm per köbméteres szálló por légköri koncentráció jelenti a tájékoztatási küszöbértéket. Ez a szám szombaton 84,2, vasárnap pedig 84,8 tized volt. A szálló por szennyezettség éjszaka a legmagasabb, ezért az esti és reggeli órákban lehetőleg kerüljék a szabadban végzett megterhelő fizikai munkát, vagy sporttevékenységet, és a szellőztetést a déli, kora délutáni órákban végezzék. A légszennyezettség romlását elkerülendő azt kérik, kerüljék a személygépjárművek, főként dízel üzeműek használatát. Lehetőség szerint utazzanak tömegközlekedéssel, kerékpárral vagy gyalogosan, valamint fűtésnél a szilárd tüzelés helyett a gáztüzelést részesítsék előnyben. Felhívják a lakosság figyelmét, hogy a saját, és környezetük egészsége érdekében tartózkodjanak a kerti hulladékés a lábon álló növényzet nyílt színi égetésétől.

Egészségügyi hatások

A szálló por egészségügyi hatásairól jó tudni, hogy a porrészecskék ingerlik, esetleg sértik a szem kötőhártyáját, a felső légutak nyálkahártyáját. A 10 mikronnál kisebb porrészecskék lejutnak a tüdőhólyagokba. A tüdőelváltozást befolyásolja a belélegzett por mennyisége, fizikai tulajdonságai és kémiai összetétele. A por belégzése a légzőszervi betegek állapotát súlyosbítja, csökkenti a tüdő ellenálló képességét a fertőzésekkel, toxikus anyagokkal szemben. A porrészecskék toxikus anyagokat, valamint baktériumokat, vírusokat, gombákat adszorbeálnak és elősegítik bejutásukat a szervezetbe. Veszélyeztetettek a légúti betegségben szenvedők, az idősek és a kisgyermekek. Javasolják, hogy ők kerüljék a szabadban való hosszabb idejű tartózkodást. Az aktuális levegőminőségi adatokról az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat honlapján, a www.levegominoseg.hu-n tájékozódhatnak.

 

Szoboszlai Tibor