Pöröghet az autópiac – 160 ezer új autó kerülhet forgalomba idén

Pöröghet az autópiac – 160 ezer új autó kerülhet forgalomba idén

A januári adatok is bővülésre utalnak, hiszen az év első hónapjában 9 százalékkal több új személyautó állt forgalomba, miközben a kivonások száma ennél csekélyebb mértékben, 7 százalékkal nőtt tavalyhoz képest. A legtöbb autót egyébként a Suzuki adta el januárban, szám szerint 1588 darabot, a márka piaci részesedése ezzel 14,4 százalék volt. A lista második helyén a Skoda állt 881 darab eladott új személyautóval és 9 százalékot meghaladó piaci részesedéssel, őket követte a Ford, a Volkswagen és az Opel. A januári összegzés alapján 2018-ban Magyarországon 136 601 autó állt forgalomba. A Magyar Gépjárműimportőrök Egyesülete idén körülbelül 160 ezer új forgalomba helyezett járműre számít, amely nagyjából 17 százalékos növekedést jelentene 2018-hoz képest. A magyar autópiac évek óta erős, két számjegyű növekedést produkál. Ugyanakkor még így is távolinak tűnnek a 2008-as válság előtti csúcsok, amikor éves szinten több mint 200 ezer autó talált gazdára.

Nem örülnek az öreg használt autók behozatalának

Bővülést várnak a kishaszonjárműveknél is, a tavalyi 22 725 darab után idén körülbelül 30 ezer állhat forgalomba. Az egyesület a kishaszonjárművek támogatását szorgalmazza a kis- és közepes vállalkozások érdekében. A nagyhaszonjárműveknél az év első felében csökkenésre számítanak, de az egyesület szerint a folyamat a Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramjának újraindulásával megfordulhat és az év egészére a tavalyihoz hasonló darabszám várható. Üdvözölnék az elöregedett buszok minél jelentősebb arányú cseréjét is. A szervezet továbbra is sürgeti a használt autók behozatalának szigorúbb szabályozását, hogy ne érkezzenek külföldről korszerűtlen, környezetszennyező járművek. Az idei növekedés kiterjed a tisztán elektromos és hibrid autókra is, de ezek piaca korlátozott, a folyamat ezért továbbra is csekély mennyiséget takar.

 

Szoboszlai Tibor