Pályázati kiállítás a Váci Mihály Kulturális Központban – Díjakkal és Universitas gyűrűvel
A Művészeti Szakgimnázium közel 100 alkotását állították ki a Váci Mihály Kulturális Központ emeleti galériájában.
Pályázati kiállítás a Váci Mihály Kulturális Központban – Díjakkal és Universitas gyűrűvel
Pályázati kiállítás a Váci Mihály Kulturális Központban – Díjakkal és Universitas gyűrűvel
Pályázati kiállítás a Váci Mihály Kulturális Központban – Díjakkal és Universitas gyűrűvel
Pályázati kiállítás a Váci Mihály Kulturális Központban – Díjakkal és Universitas gyűrűvel
Pályázati kiállítás a Váci Mihály Kulturális Központban – Díjakkal és Universitas gyűrűvel

Sokféle irányzat és felfogás érhető tetten a Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium Képző- és Iparművészeti Tagozata 2019-es pályázati kiállításán. A több mint három évtizede működő művészeti iskola diákjainak közel 100 alkotását állították ki a Váci Mihály Kulturális Központ emeleti galériájában. A képzőművészekből álló zsűri mindkét kategóriában díjazta a legnívósabb munkákat.

A formaújítás és a hagyományok folytatása egyaránt jelen van a kiállításban, hangsúlyozta a megnyitón Gaál József Munkácsy-díjas festő, grafikus, és szobrászművész. Az ő tiszte volt dönteni az Universitas gyűrű odaítéléséről.

Gaál József, a zsűri elnöke így értékelte a látottakat:

Nevezzük így magamat, a meglett művész számára is okoz némi meglepetést az, hogy kreatív módon nyúlnak az anyaghoz. Nyilvánvaló, hogy a tanárok irányítása alatt vannak – ezt észre lehetett venni a címnél, meg sokszor a tematika is jelzi  –, megjelennek irányított, vagy mondjuk így, kötelező dolgok, ami a tanításnak a része. De jó látni, hogy van nagyon sok olyan, amely már az autonóm művészet irányába mozdul, önként, amit már saját kreatív kutatásnak lehet nevezni, ahol már kialakul egy karakter, egy stílus, vagy olyan sajátos tartalom, melynek csírájában ott van az önálló művészeti munka.

Képző- és Iparművészeti Kategóriában a többféle stílusban is mintázni tudó Filip Hajnalka, illetve Tallay Márk, a betűt és lovat formázó vízedénnyel és parfümtartóval nyűgözte lesz a bírákat.

Egy növényi motívumból eredt nálam ez a díszítés. Női és férfi parfüm illatszertartó készült, és Bori Dóra tanárnő segített nekem - aki a kerámia tanárom -, felkészülni.

A fiatalember a Nyíregyházi Egyetemre jelentkezett, hiszen rajz és vizuális kultúra tanár szeretne lenni.

A Szakgimnázium 1987-ben épp a Képzőművészeti Tagozattal alakult. Azóta zene- és tánctagozat is működik az iskolában. Termékeny és alkotó fiatalokat indítottak pályájukon, kik a visszajelzések szerint sikeres emberek az élet színpadán.

Ahogy László Rita Emőke, a Művészeti Szakgimnázium szakmai vezetője fogalmazott:

Ez egy teljes évet magába foglaló anyag, amit itt láthatnak a kedves látogatók. Márciustól márciusig készült alkotásokat foglalja magában. Kritériuma, hogy felkészítő tanárnak kell lenni. Akár a saját szakján készítheti, vagy átlátogathat egy másik szakra. Van itt például olyan textiles munka, melyet szobrász gyerekünk készített, és van olyan grafikus munka, melyet festő készített. Van erre is lehetőség.

A Művészeti Szakgimnázium Képző- és Iparművészeti tagozatának pályázati kiállítása, közel 100 alkotással a Váci Mihály Kulturális Központ emeleti galériájában látható március 24-ig.

Kapcsolódó galéria

Pályázati kiállítás a VMKK-ban