„Otthonról haza” –Kerékpártúrák, gyalogtúrák, vízitúra és kulturális programok jövő héten!

„Otthonról haza” –Kerékpártúrák, gyalogtúrák, vízitúra és kulturális programok jövő héten!

Jövő hét szombaton, július 31-én Nyíregyháza ad otthont az „Otthonról haza” elnevezésű országos rendezvénysorozatnak, amelynek célja, hogy a nemzeti összetartozás gondolatköréhez kapcsolódóan aktív programokon keresztül kösse össze a határon innen és túl élő magyarokat. Ennek köszönhetően országhatáron innen és túl egynapos túrákat és családi napokat szerveznek 2021. június közepe és augusztus közepe között. Július 31-én Nyíregyháza ad otthont a rendezvénysorozatnak, a Sóstói Múzeumfaluban többek között kerékpár- és gyalogtúrák, valamint kulturális programok is várják majd a kilátogatókat. (Megjelent a Nyíregyházi Napló július 23-ai számában.)

 

Jövő hét szombaton egy rendkívül mozgalmas és izgalmas családi napra várják a kilátogatókat a skanzenben, ahol a Középkori Templomok Útja Egyesület szervezésében, valamint Nyíregyháza és a térség számos aktív és turisztikai civil szervezetének közreműködésével aktív és kulturális programok, illetve sportesemény közül választhatnak az érdeklődők.

Együtt élhetik meg a felfedezés közös örömét

Különböző nehézségű vezetett kerékpártúrák indulnak Nyíregyháza, a Nyírség és a Rétköz felfedezésére, gyalogtúrák, természetjáró programok, valamint vezetett séták keretében pedig felfedezhetik a Sóstói-erdőt és Sóstót. A vezetett programokon szakvezetők, idegenvezetők mesélik el a legjobb történeteket, bemutatják a legizgalmasabb örökséghelyszíneket. A túrák mellett játékos családi programokkal, kincskereső játékokkal élhetik meg az érdeklődők a felfedezés közös örömét. Sőt, még a vízitúrázás és a Nordic walking alapjait is elsajátíthatják. És ha ez még nem lenne elég, a Sóstói Múzeumfaluban számos kulturális programmal várnak mindenkit 8.00 és 18.00 óra között.

Értékes nyereményeket sorsolnak ki

Belépő 1000 Ft/fő, 14 év alattiak számára ingyenes. A belépés során karszalagokat biztosítanak a kilátogatók számára, amellyel részt vehetnek bármelyik meghirdetett túrán, programon. Kapunyitás és regisztráció 8.00 órától, megnyitó 9.00 órától. A programok különböző időpontokban startolnak el 9.30-tól. 15.00 órától a MeLounge zenekar játszik a színpadon. Eredményhirdetés és sorsolás 16.30-kor. Kapuzárás: 18.00 óra. A túrákat teljesítők között értékes nyereményeket sorsolnak ki.

VEZETETT KERÉKPÁRTÚRÁK

Nyíregyházi bringakör – Várostörténeti kerékpártúra Nyíregyházán

táv: 37 km

nehézségi szint: belépő túra

kezdés: 10.30 óra

várható érkezés: 14.00–15.00 óra között

indulás helyszíne: Nyíregyháza, Sóstói Múzeumfalu

létszámkorlát: 40 fő

szakvezető, túravezető: Cservenyák Katalin, Dobos Péter

Tirpák telepesek nyomában – Kerékpártúra a bokortanyák világában

táv: 35 km

nehézségi szint: belépő túra

kezdés: 10.00 óra

várható érkezés: 14.00–15.00 óra között

indulás helyszíne: Nyíregyháza, Sóstói Múzeumfalu

létszámkorlát: 40 fő

szakvezető, túravezető: Deák Attila, Fábián Péter

Rétközi örökségkör – Kerékpártúra letűnt korok és tájak emlékei között

táv: 79 km

nehézségi szint: haladó túra

kezdés: 9.30 óra

várható érkezés: 16.30 körül

indulás, érkezés helyszíne: Nyíregyháza, Sóstói Múzeumfalu

létszámkorlát: 40 fő

szakvezető, túravezető: Szőke Zsuzsanna, Kovács Tamás

Nyíregyháza–Tokaj időfutam – egyéni időfutam, verseny

táv: 76 km

nehézségi szint: verseny/teljesítménytúra

kezdés: 9.30 óra

kategóriák: férfi, női, gyerek (18 év alatt)

szervező: Kisvárda és Környéke Bringások Kerékpáros Sportegyesület

A Nyíregyháza–Tokaj egy 76 kilométeres egyéni időfutam verseny, ahol a nevezők 1 perces indítással indulnak végig ugyanazon az útvonalon. A nevezők számára lehetőséget kívánnak biztosítani, hogy szervezett keretek közt mérhessék össze tudásukat. A verseny Nyíregyháza Sóstói Múzeumfalu, Nyírtelek, Rakamaz, Tokaj, Rakamaz, Nyírtelek, Nyíregyháza, Sóstói Múzeumfalu útvonalon halad végig kerékpárúton. A táv megtételének igazolása érdekében a rakamazi teknősháznál egy szelfit kell készíteni. A verseny győztese az a versenyző, aki a legrövidebb idő alatt teljesíti a távot, külső segítség igénybe vétele nélkül. Eredményt férfi abszolút, női abszolút és 18 év alatti gyerek kategóriákban hirdetnek, a dobogósok mindhárom kategóriában, 15.000, 10.000 és 5000 forintos ajándékutalványokban részesülnek.

VEZETETT GYALOGOS TÚRÁK

Gyalogtúra a Sóstói-erdőben

táv: 10 km

nehézségi szint: könnyű

kezdés: 10.00 óra

várható érkezés: 13.00–14.00 óra

indulás, érkezés helyszíne: Nyíregyháza, Sóstói Múzeumfalu

létszámkorlát: nincs

szakvezető, túravezetők: Bálint János, Géczi Ferenc

Ismerd meg Nyíregyházát – vezetett városi séta

táv: 2 km

nehézségi szint: könnyű

időtartam: 90 perc

kezdés: első turnus: 10.30 óra, második turnus: 13.00 óra

várható érkezés: első turnus: 12.00 óra, második turnus: 14.30 óra

indulás, érkezés helyszíne: Nyíregyháza, Sóstói Múzeumfalu

létszámkorlát: nincs

idegenvezető: Tatár Anikó, Petrovánszky Beáta

Nordic walking a Sóstói-erdőben

táv: 6 km

nehézségi szint: könnyű

útvonal: Sóstói-erdő

kezdés: első turnus: 9.30 óra, második turnus: 12.00 óra

várható érkezés: első turnus: 11.30 óra, második turnus 14.00 óra

indulás, érkezés helyszíne: Nyíregyháza, Sóstói Múzeumfalu

létszámkorlát: 30 fő/turnus

szervező: Nyíregyháza Pedagógus Természetbarát Egyesület

Kincskereső kaland-játék

táv: 5 km

nehézségi szint: könnyű, játékos

útvonal: Sóstói-erdő, Sóstó

kezdés: 10.00 óra

várható érkezés: 13.00–14.00 óra

indulás, érkezés helyszíne: Nyíregyháza, Sóstói Múzeumfalu

létszámkorlát: nincs

Ebben a programban egy izgalmas kincskereső játékra invitálják az érdeklődőket, a résztvevők Nyíregyházát, Sóstót fedezhetik fel. A győzteseknek, akik megtalálják a kincsesládát, 20.000 forintos ajándékutalvány ütheti a markát.

Vízitúra a Sóstói-tavon

táv: -

nehézségi szint: oktató

útvonal: Sóstói-tó

kezdés: első csoport: 10.00 óra, második csoport: 11.00 óra, harmadik csoport: 12.00 óra, negyedik csoport: 13.00, ötödik csoport: 14.00

befejezés: 15.00 óra

indulás, érkezés helyszíne: Sóstói-tó

létszámkorlát: 30 fő/csoport

Kísérőesemények 10.00 órától 18.00 óráig

Hogy mivel lehet eltölteni az időt két aktív program között? Kétóránként indulnak tárlatvezetések a Sóstói Múzeumfaluban, melynek keretében behatóan megismerhetik a Magyarország második legnagyobb szabadtéri skanzenét. A múzeumfalu területén megnyílnak a porták, ahol hagyományőrző foglalkozások keretében sajátíthatják el a fazekaskodás, mézeskalács-készítés, gyertyaöntés rejtelmeit. Népi gasztronómiai kóstolóval is várják a kilátogatókat, melyben megismerkedhetnek Szabolcs-Szatmár-Bereg megye tradicionális gasztronómiai kultúrájával. Mindeközben a színpadon zenés, kulturális programok kísérik az eseményeket.

Részvételi díj a programokra 1000 Ft/fő, 14 alattiaknak ingyenes, a belépőjegyeket a Sóstói Múzeumfalu bejáratánál lehet megvásárolni.