Megfagyott a meggytermés harmada

A legbővebben termő északkelet-magyarországi régióban a termésnek mintegy fele elfagyott, ezért várhatóan a tavalyinál magasabbra szökik a fanyar csonthéjas gyümölcs felvásárlási ára. A magyar gazdák érdekeit szem előtt tartva szorgalmazzák az egységes ármegállapodást, a termelők és a feldolgozók között azonban még továbbra sem született meg az egyezség.

A hazai összmeggytermés 60 százalékát adó északkelet-magyarországi gyümölcsösök virágainak fele elfagyott, míg Pest megye déli részén, különösen Ceglédbercelen és Dánszentmiklóson szinte totális volt a fagykár, legfeljebb a fák koronáin maradtak meg a virágok. Van olyan gazdaság, ahol a 60 hektáros meggyesen jó, ha 60 kilogramm gyümölcs megmarad. A kiváló minőségű édes-savanykás meggyről még nem tudni biztosan, hogy milyen áron kerül piacra, de már mindenkit foglalkoztat a kérdés. A nagyobb termesztők véleménye az, hogy 200 forint alatt semmiképpen sem szabad eladni a meggyet, ez alatt ugyanis nem lenne gazdaságos számukra az értékesítés, hiszen a részleges fagykár miatt csökkent termésmennyiség kilónkénti önköltsége is megnövekedett.

 

ÁRMEGÁLLAPODÁS KELLENE

 

Az árkérdés azért is fontos tényező a hazai piacon, mert évek óta súlyos tragédiákat okoz a meggy értékesítése, amelyből az alma után a második legnagyobb ipari mennyiséget termeljük. A gazdák ugyanis hiába állítják elő a kiváló minőséget, a feldolgozók a különféle lobbitevékenységek következtében a meggyet mégis olyan alacsony áron vásárolják meg, amely a termelőket gyakorlatilag évről évre ellehetetleníti. A több éve húzódó termelő-feldolgozó ármegállapodás híján az egyik legmeghatározóbb gyümölcsünk előállítói, a magyar meggytermelők kényszerpályán mozognak, kiszolgáltatva magukat a nemzetközi nagy konszerneknek.

Sz. T.

(Fotó: internet)