Már októberben a parlament elé kerülhet a Gazdaságvédelmi Operatív Törzs adóügyi javaslata

Okt 4, 2020

A Gazdaságvédelmi Operatív Törzs (GOT) a héten jelentős adóügyi könnyítésekről döntött, amelyek fókuszában az adóbürokrácia jelentős csökkentése állt. Az adóhivatal a vállalkozások helyett dolgozva már jövőre áfabevallási-tervezetet ajánl ki, de egyszerűbbé válik az adótartozások rendezése és a helyi iparűzési adóbevallások rendszere is - tájékoztatta az MTI-t Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára.

Az adminisztráció csökkentése felér egy komolyabb adócsökkentéssel - szögezte le az államtitkár, hozzátéve, hogy a vállalkozásoknak csak a legfőbb adófajtákhoz köthető adminisztrációs költsége mintegy 420 milliárd, vagyis az adóbürokráciára a gazdálkodók az árbevételük 1,7 százalékát költik el. A Gazdaságvédelmi Operatív Törzs szerint mielőbb könnyíteni kell ezeken a terheken, hiszen jelenleg az adóadminisztráció a cégeknek az iparűzési adóhoz fogható nagyságrendű költség. A testület hétfői ülése jelentős lépést tett ez ügyben előre, ráadásul szinte mindenkit érintenek az egyes adókönnyítő intézkedések - húzta alá az államtitkár.
    A GOT döntései közül Izer Norbert elsőként az áfabevallási-tervezetek adóhivatali kiajánlását emelte ki. 2021. második félévétől mintegy félmillió vállalkozásnak készíti el a hatóság az áfabevallási tervezetét. Az adótartozások megfizetésének az egyszerűsítéséről is tárgyalt legutóbbi ülésén a GOT - folytatta az államtitkár. A grémium megduplázta a jelenlegi úgynevezett automatikus részletfizetési összeghatárokat. Ha az Országgyűlés elfogadja a javaslatot, akkor jövőre a magánszemélyek akár már egymillió forintos tartozásig, az adózási előéletük alapján megbízhatónak minősített cégek pedig 3 millió forintig kérhetnek tartozásaikra 12 havi pótlékmentes részletfizetést, amelyhez mindössze egy egyszerű kérelmet kell benyújtani az adóhivatalhoz.
    A jelentős adminisztráció-csökkenés szinte mindenkit érint, és ezzel együtt nagy segítséget jelenthet a koronavírus-válság idején. Mindezeken felül könnyítésre számíthatnak a kezdő vállalkozások, a több telephelyen tevékenykedő cégek és az utazási irodák is - közölte az államtitkár.
    A koronavírus-válság miatt leginkább sújtott ágazati szereplőket - a szállodákat, az utazási irodákat - közvetlenül is segítheti a GOT egyik adókönnyítő döntése, amely az úgynevezett köztes értékesítőket mentesíti a turizmusfejlesztési hozzájárulás alól. Amennyiben az Országgyűlés megszavazza, az intézkedés nagyjából hárommilliárd forintot hagyhat mintegy kétezer, a turizmusban tevékenykedő vállalkozásnál - mondta el Izer Norbert. Megjegyezte, hogy a kezdő vállalkozások még hosszabb ideig számíthatnak személyre szabott segítségnyújtásra adóügyeikben, ugyanis az úgynevezett mentorálás eddig féléves időszakának a megduplázásáról döntött a GOT. A testület egyik lényeges javaslata, amely egyszerűsít a helyi iparűzési bevallások rendszerén, mintegy 94 ezer, több telephellyel bíró vállalkozást érint, amelyeknek nem kell majd minden érintett önkormányzathoz benyújtaniuk a helyi iparűzési adóbevallásukat, elegendő lesz egyetlenegyet beküldeni az adóhivatalhoz. Az adatokat a hivatal továbbítja az illetékes önkormányzatoknak - részletezte.
    Több mint másfél millió államigazgatási ügy intézése válik ingyenessé jövőre - emlékeztetett Izer Norbert. 2021-től az elsőfokú közigazgatási eljárások illetékmentesek lesznek, így például a cégeknek ingyenes lesz a - most még 10 ezer forintba kerülő - adóügyi méltányossági kérelem is. De nem kell illetéket fizetni a közös háztartásban élésről vagy a telephely alkalmasságáról szóló igazolás kiállításáért sem - magyarázta az államtitkár. Az intézkedéssel nemcsak 5 milliárd forint maradhat a családoknál, a lakosságnál és a vállalkozásoknál, hanem az ügyintézés is gyorsabbá válik - tette hozzá.
    Felidézte azt is, hogy a kisvállalati adó (kiva) nemcsak azért lesz még kedvezőbb jövőre, mert 11 százalékra csökken az adó mértéke, hanem azért, mert még több cég választhatja Magyarország legversenyképesebb adófajtáját. A bevételi értékhatárt a jelenlegi egyről hárommilliárd forintra, a kilépésit pedig háromról hatmilliárd forintra növelte GOT. Több mint 52 ezer kivás cég szerepel most az adóhivatal nyilvántartásában, de a kedvező változások miatt ez a szám jelentősen megnőhet - vélekedett az államtitkár.

MTI

Előző hír
858 fővel emelkedett a beazonosított fertőzöttek száma és elhunyt 10 idős krónikus beteg
Következő hír
Rózsakert Szabadtéri Színpad

Kapcsolódó híreink