Lépcsőházak biztonsága – Ezek a legfontosabb tűzvédelmi szabályok
Fotó: Illusztráció

A katasztrófavédők a tűzvédelmi szabályok betartását a középmagas épületeknél kétévente, a magas épületek esetében évente ellenőrzik. A fontosabb előírásokat a közös képviselőnek kötelessége kitenni a lépcsőházban, így a lakók is tájékozódhatnak azokról a szabályokról, amelyek a biztonságukat szolgálják.

A szabolcsi megyeszékhelyen fontos, hogy a lakótelepek tűzvédelmi előírásait ellenőrizzék, ezekben a környezetekben folyamatosan gyakoroljon az állomány, hiszen Nyíregyházán 130 középmagas és három magas épület található. Ezekben több száz ember biztonsága foroghat kockán, ha a tűzvédelmi előírásokat nem tartják be az ott lakók. Ennek elkészítése szakember feladata, ugyanakkor a közös képviselőnek kötelessége kitenni, így a lakók is tájékozódhatnak azokról a fontosabb előírásokról, melyeket a törvény is meghatároz. A tűzoltók egy-egy bejáráson a forgalmi rend változásokat, az át-és beépítéseket, a megközelíthetőségeket, a közművek kizárási helyeit, a tűzcsapokat, valamint a gépjárművek felállítási helyeit is ellenőrzik. Külön figyelmet fordítanak a folyosók leszűkítésekre, az oda nem való eszköz tárolására, mint például szekrények, kerékpárok vagy egyéb tárgyak, amelyek a menekülést akadályozzák. A középmagas épületeknél a tűzvédelmi szabályok betartását a katasztrófavédelem kétévente, a magas épületek esetében évente ellenőrzi. Emellett folyamatos fórumokat szervez a lakóközösségek képviselőinek a megyei igazgatóság. Fontos tűzeseti tanács, hogy a tűz észlelése és a helyzetfelismerés után azonnal értesítsék a tűzoltókat, valamint a lakóépület többi lakóját. Elektromos tüzet tilos vízzel oltani, csak kifejezetten erre a célra gyártott tűzoltó készülékkel szabad azt megfékezni. Az egyik legfontosabb tűzvédelmi előírás, hogy a lépcsőházakban éghető vagy robbanásveszélyes anyagokat, valamint a menekülési útvonalat leszűkítő tárgyakat nem szabad elhelyezni.