Így elevenednek meg Hazug Pista és társai a könyvtárban
Hazug Pista és más történetek címmel megnyílt Szepessy Béla vadonatúj kiállítása. A Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtárban Sztojka Viktória grafikusművész segítségével derült ki, mit jelent az államilag is elismert grafikusművésznek a mesék világa. Szepessy tanár úr azt mondja, mindig is kedvelte a meséket, amikor pedig megismerkedett a nagy mesemondóval, Berecz Andrással, akkor úgy érezte, a mesék benne is életre kelnek.
„Igazából arra leszünk kíváncsiak, hogy mozdulnak meg ezek a képek, hogy mesél egyetlenegy kép alkalmanként történetet”
Kertész Sándor, a képregények professzora köszöntötte a vendégeket Szepessy Béla legújabb kiállításán. Az ismert grafikusművész a mesék csodás világába kalauzolja el a nézelődőt. Szepessy tanár urat a zseniális mesemondó, Berecz András előadóművészete ihlette meg. A Hazug Pista és más történetek kiállítás megtekintése során így aztán nem csupán illusztrációkat látunk, hanem azt, hogy tiszteleg egy képzőművész a mesék bűbájos világa előtt. Szepessy Béla nem titkolja, nemcsak a mesék gyakoroltak rá nagy hatást, hanem azok a művészek és szakértők is, akik segítettek megérteni számára, mit is jelent a mese. Többek között Jankovics Marcell, Papp Gábor, Vlagyimir Jakovlevics Propp, illetve Bruno Bettelheim neveit sorolja. Majd rátér Berecz Andrásra, aki úgy véli, képes a szavakat felöltöztetni, erre pedig szerinte 1000-ből csak egy ember képes. Hozzáfűzi, pályafutása során sokszor merített ihletet a mesékből.
"Nagyon szeretem a mesét és azt hiszem, hogy az egyik fő éltető eleme annak, amiket én csinálok a grafikába, hogy én rajzolok, metszem a linót, én akkor is mesélek. Tehát egyfajta vizuális mesék ezek, még ha gyakran nem is öltenek annyira verbálisan, szavakban testet, de folyamatosan benne van ez a mesei lüktetés. Meg hát az a varázs, amit a mese jelent. Mindig is mondtam a hallgatóimnak, hogy jó dolog mesét olvasni, de igazából nem olvasni kell, hanem elmondani, mesélni. Az a fajta szuggesztió, amit elő tud adni, amikor ránéz a gyerekekre és a saját szavaival kiszínezve, tényleg ahogy mondtam Berecz Andrisnál is, bele kell önteni a saját lelkét, hogy igazából hatni tudjon"
- tette hozzá Szepessy Béla
A művésszel Sztojka Viktória beszélgetett a Móricz Zsigmond könyvtárban. A festőművész Szepessy Béla tanítványa és most együtt dolgoznak a Nyíregyházi Egyetemen. A moderátor szerephez jutott festőművész megerősítette, hogy a tanár és tanítvány hatással vannak egymásra.
"A tanár mindenképpen, valamilyen módon hatással van a tanítványára. Akár a személyiségével, akár azzal, amiben dolgozik. Tehát szakmailag is, tegyük fel éppen festő, vagy grafikus az illető és szemléletet tud akár módosítani, irányítani, vezetni, segíteni abban, amit csinál. Tereli, hogyan gondolkodjon, hogyan fogalmazza meg magában, hogyan szűrje le magában azokat az élményeket, amik érik, és hogyan legyen képes ezt megmutatni és ne csak befelé hasson, hanem kifelé is mutassa, és ez ugyanígy ember-ember között és persze tanár-diák között is megtörténik"
- fejtette ki Sztojka Viktória.
Szepessy Béla képei különös, sokszor rejtett utalásokat, képbe rajzolt meséket tartalmaznak, érdemes elidőzni, felfedezni az alkotásokat. A látogatók mindezt március 17-ig bármikor megtehetik a könyvtár nyitvatartási ideje alatt.